Erdoğan'a 'Meydan' Eleştirisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Musa Çam seçimler yaklaşırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlara çıkmasını sert bir dille eleştirdi. Çam, "Sen, bir Cumhurbaşkanı olarak meydanlarda siyaset yapacağım diye devletin parasını çarçur ederken, bu ülkede evine ekmek götüremeyen birlerce kişi var. Ey Erdoğan! Sen kimin parasıyla kime oy istiyorsun" dedi.

Erdoğan'a 'Meydan' Eleştirisi
CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, yurtdışında 8 Ekim’de başlayacak olan oy verme işlemi öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Almanya ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa ve Belçika’ya gurbetçilerden oy istemeye gitmesini sert bir dille eleştirdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çam, "Erdoğan 7 Haziran seçimleri öncesinde olduğu gibi yine meydanlarda… Cumhurbaşkanlığı programı süsü verilen Fransa ziyaretinin tek nedeni ise 8 Ekim öncesi oradaki Türklerden AKP için oy istemek. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, kimin parasıyla Fransa ziyareti yapıp da seçim öncesi bir siyasi parti için oy istiyor, soruyorum. 7 Haziran öncesi ’milyonları’ meydanlarda harcadı. Eleştirilince de ’Meydanları boş bırakmamı istiyorlar’ diyor. Oy istediği partinin başına bir adam seçilmedi mi? Bizim bilmediğimiz başka bir şey mi var yoksa? Sen niye meydana çıkıyorsun? Devletin parasıyla, uçağıyla, helikopteriyle meydanlarda geziyorsun. Çıkıp muhalefete laf yetiştiriyorsun. Sen, bir Cumhurbaşkanı olarak meydanlarda siyaset yapacağım diye devletin parasını çarçur ederken, bu ülkede evine ekmek götüremeyen birlerce kişi var. Ey Erdoğan! Sen kimin parasıyla kime oy istiyorsun" diye konuştu.
 
"DİLENCİLER BİLE DAHA ERDEMLİ"
 
"AKP’nin seçim çalışmalarında imdadına yetişmek, gurbetçilerimizden oy istemek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mı kalmış" diyen CHP’li Çam, sert eleştirilerine şöyle devam etti:
 
"Bunlar hep planlı işler. Sanki Cumhurbaşkanı partinin bir üst başkanıymış gibi sıkışan seçim takviminde sen şuraya git, ben buraya diye planlara dahil olmuş. 3 Ekim’de Davutoğlu Başbakan sıfatıyla Almanya’ya gidiyor, 4 Ekim’de Erdoğan Cumhurbaşkanı sıfatıyla... Ama ikisinin de amacı aynı, AKP’ye oy istemek. Dilenciler bile para isterken daha erdemli ister, direk ister, yalana dolana girmez. Siz milletin parasını; ayakkabı kutularınız, gemicikleriniz yetmedi şimdi de böyle harcıyorsunuz. Ülkede her gün canlar yitiyor, her güne ölüm haberiyle uyanıyoruz. Millet acısından açlığını unuttu, ama siz milleti soymaya hiç ara vermediniz. Hem ülkeyi acıya boğdunuz, hem de açlığa mahkum ettiniz. Minicik canların açlıktan öldüğü bir ülke olmak utancı bile size yetmedi. Bunların vebalini nasıl vereceksiniz? Ancak emin olunuz ki, yurttaşımız bu seçimde hem maddi hem manevi çöküşe son verecek."
 
AGİT RAPORUNU HATIRLATTI
 
7 Haziran seçimlerine gözlemci heyet gönderen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) tamamladığı raporu hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, bazı ayrıntıları paylaştı. Raporda Cumhurbaşkanı’nın kampanyaya katılmasıyla kuralları çiğnediği ve AGİT ile Avrupa Konseyi’nin ilgili belgelerine uymadığı ifadelerinin yer aldığını belirten Çam raporda yer alan, "Cumhurbaşkanı, Anayasa’ya göre parti tutmamak ve görevlerini yansız yerine getirmek zorunda olmasına rağmen seçim kampanyasında aktif rol üstlendi. Cumhurbaşkanı, olağanüstü sayıda kamu etkinliğine devletin başı olarak yerel yetkililerle katıldı ve bunları hükümetin çalışmalarını övmek, iktidar partisi lehine kampanya yapmak ve muhalefet temsilcilerini eleştirmek için fırsat olarak kullandı" ifadelerinin her şeyi açıkladığını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2015, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER