ENSİA Bir Yaşında

YENİLENEBİLİR enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve enerji yatırımlarında yerli katkının artırılması amacıyla 2016 yılı Temmuz ayında kurulan Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA), birinci yaşını kutladı.

ENSİA Bir Yaşında
Derneğin geride kalan bir yılda çok önemli çalışmalara imza attığını vurgulayan ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, “Biz aslında bir yıllık bir dernek değiliz. Gerek yönetim kurulumuz gerekse üyelerimiz mesleklerinde ortalama 25 yıllık birikime sahip insanlardan oluşuyor. Bu büyük deneyim ve birikim yaptığımız çalışmaların çok daha hızlı ve hatasız yürümesini sağlıyor.  Dolayısıyla ENSİA olarak biz bir yıllık değil, 25 yıl artı bir yıllık bir derneğiz" dedi.
 
Türkiye’nin hidrokarbon kaynaklarına bağımlı enerji üretimini mutlaka yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak çeşitlendirmesi gerektiğini söyleyen Vatansever; güneş ve rüzgâr enerjisi kurulu kapasitesinin artırılmasını hedefeyen Yenilenebilir Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerini yakından izleyip desteklediklerini söyledi.
 
“RÜZGAR YEKA’SINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ"
 
ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, Rüzgar Enerjisi YEKA ihalesinde öngörülen 1000 MW gücündeki yatırımın, Türkiye’de mevcut RES kapasitesini yüzde 17 oranında artıracağını belirterek, "Bu yatırıma kaynaklık edecek yerli üretim, yerli mühendislik ve Ar-Ge katkısını çok önemsiyoruz. Türkiye bir yandan kaynak çeşitliliğini sağlarken, diğer yandan da eşanlı olarak eğitilmiş ve donanımlı işgücüne de sahip olacak" dedi. ENSİA’nın birinci yaşgünü pastası; derneğin de katkı sunduğu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası bünyesinde açılan “Yenilenebilir Enerji Sistemleri Kursu"nun sertifika töreni sonrasında, yönetim kurulu ve dernek üyelerinin katılımıyla kesildi.
Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2017, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER