banner51

Engin'den Sert Tepki

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ardından CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin de bu duruma tepki gösterip, tesisin çürümeye terkedildiğini belirterek, "Hükümet, 'Burayı ya 27 milyona alırsın ya da satmam' diyor. Bu açıkça soygundur" dedi.

Engin'den Sert Tepki
 
CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, CHP il başkan yardımcıları Ülkümen Rodoplu ve Orhan Karaoğlu ile birlikte partide düzenlediği basın toplantısında Buca'da değeri 6.5 milyon lira olan arazinin, hükümet tarafından belediyeye 27.5 milyon liraya satılmaya çalışıldığını belirterek, "Et Entegre Tesisi belediye tarafından yapılmıştı. İzmir'in vergileriyle yapılan bu modern tesis, 100 bin metrekarelik alana sahip. Ayrıca tesisin yapıldığı yer orman alanı olduğu için başka bir amaçla da kullanılamıyor. Yani herhangi bir konut veya başka bir şey yapılamıyor.Ekonomik değeri yok denecek kadar az. Bu tesis yapıldığı zaman ayrıca, tesisin arıtımı için İZSU tarafından yatırım yapıldı. Ancak bu yararlı tesis, hükümet tarafından süresi doldu diye kapatıldı. Belediye 'arazinin başka bir amaçla kullanılamaz, hazır yapılı tesis varken burayı revize edelim' dedi. Ama hükümet araziyle ilgili 27.5 milyon lira fiyat biçti. Açıkçası 'Ya alırsın ya da satmam' diyor. Buranın en fazla edeceği rakam 6.5 milyon liradır. Bu nedenle süreç tıkandı. Arazi için bilinçli olarak yüksek fiyat belirlendi. Zaten fiyat nedeniyle özel şirket de buraya ilgi göstermedi. İzmir, hayvancılıkta birinci sırada yer alıyor. Hayvancılığın üssü olan ve bu konuda istihdam yaratan kentte entegre tesisin kapatılması doğru değil" dedi.
 
"YERİ GELİNCE YANDAŞA VERİLİYOR"
 
Engin sorunu daha önce AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay'a aktardığını, ancak sonuç alınamadığını hatırlatarak, "Bu durumun kontrolsüz et kesimine ve maliyetin artmasına neden olduğunu belirttik. Akay'a bu sorunu çözmesi halinde, kendisine teşekkür edeceğimi söyledim. Aradan 1 yıl geçti ama bu konuda adım atılamadı.Yeri geldiğinde arazileri yandaşlara ve kendi belediyelerine veriyorlar. Ama söz konusu İzmir olduğunda bu yapılamadı. Bu sayede sadece CHP değil, İzmirliler de cezalandırıldı. Buradan AKP'li milletvekilleri, hazine yetkilileri ve İl Başkanı'na çağrıda bulunuyoruz. 'Bu sorunu çözün' diyoruz" dedi.
 
İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, yapılanların İzmir'e zulüm olduğunu söyledi. Yücelmiş, "Büyük sıkıntı içindeyiz. Kentimizde belediyeye ait entegre tesis yok. Etlerin nerede kesildiğiyle ilgili de sıkıntı var. Sıkıntıyı çeken İzmir vatandaşı. Fiyatlar onlara yansıyor. İzmir'e yapılan bir zulüm bu" dedi.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Milli Emlak'ın Buca Kaynaklar'daki Et Entegre Tesisi için çok yüksek bedel belirleyip, belediyeye satmayarak çürümeye terk ettiğini söyledi.
 
İzmir'in Bayındır İlçesinde Çiçek Festivali açılışında konuşan Aziz Kocaoğlu, sık sık tekrarladığı Buca Kaynaklar'daki Et Entegre tesisi kriziyle ilgili sert açıklamalar yaptı. Tesis'in 15 yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan Tansaş'a yap işlet devret sistemiyle yaptırıldığını belirten Kocaoğlu, "2013 Nisan ayında 15 yıl dolduğu için Tansaş'tan belediyeye geldi. Belediye'ye 'Siz Tansaş'ı sattınız. Burası ticaret işletmesi olmuş. Burayı bize vereceksiniz' dediler. Tesisin kendimizin olduğunu belirtip, araziyi bize satmalarını önerdik. Burası için 6.5 milyon TL bedel belirledik. Tahtalı Barajı Havzası'nda olduğu için büyütme yapılamayan, yıkılınca bir şey inşaa edilemeyen bir arazidir. Arazi Milli Emlak'ın. Biz Türkiye Cumhuriyeti'nin üçüncü büyük kentinin belediyesiyiz. Entegre tesisi işi bizim işimiz. Üst tesisler bizim. 6.5 milyon TL verelim, bu iş tatlıya bağlansın istedik. Ancak 27.5 milyon TL istediler. O araziye o tesise kimse bu parayı vermez. Veremez. Bu kadar etmez. Biz veremeyeceğimizi söyledik. 'Buyrun sizin olsun' dedik. Öyle bir fiyat koydular ki oradan dönmek de yok. Belediye'nin vermediği fiyatın altında satmak yok! Skandal olur. O tesis öyle çürüyor. Hayvan üreticileri, besiciler kesim yaptıracak yer bulamıyorlar. Hadi proje yapmadın ama millete hizmet eden, bu kente hizmet eden bu güzelim entegre tesisi niye çürümeye terk ediyorsun! İTO ve İzmir Ticaret Borsası da almak için girişimde bulunmuşlar. Ancak 27.5 milyon TL fiyatı görünce Ankara'dan İzmir'e gerisin geriye dönmüşler" dedi.
 
Kocaoğlu, Ödemiş Belediyesi'nin başladığı entegre tesisi destek verdilerini, gerekirse büyütebileceklerini ya da başka bir yere daha yenisini yapacaklarını söyledi. 
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER