banner51

Engin, Kılıçdaroğlu İle Görüşecek!

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'in milletvekili adalığı nedeniyle bırakacağı koltuğa kimin oturacağı partide kriz yarattı. Engin, pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na milletvekili olmak istediğini söyleyecek ve yeni il başkanının nasıl seçileceğini soracak.

Engin, Kılıçdaroğlu İle Görüşecek!
CHP İzmir örgütünde, milletvekili adaylığını düşünen yöneticiler, en geç 25 Aralık'ta görevlerinden istifa edecek. İstifaya hazırlanan İzmir İl Başkanı Ali Engin, sekiz kişinin daha istifasıyla boşalacak yönetimde il başkanının kim olacağı konusunu Kılıçdaroğlu'na soracak. Engin, 15 Aralık Pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek, il başkanının nasıl seçileceği konusunda düğümü çözecek. İl Başkanı Engin, yeni il başkanının nasıl seçileceği konusunda parti içinde yaşanan tartışmaları uzlaşma ile çözeceğini belirterek, "Kimi il başkanının mevcut yönetim tarafından belirlenmesini istiyor kimileri ise yönetimin tamamının istifa etmesini. Benim için partinin çıkarı her şeyin üstünde. Biz partiyi zora sokacak, istikrarı bozacak bir girişimde bulunmayız. Yönetimin devam etmesi, il başkanının içerden ya da dışarıdan atanması ağırlıklı görüş. Tüzüğün gereği de o. Ancak Genel Başkan 'görevden ayrılın ben yeni bir kurul oluşturacağım' derse ona da saygılıyız. Pazartesi yöntemin nasıl olacağını da soracağım" dedi.
 
"YEDEK ÜYELER SORUN YARATMAZ"
 
İl Başkanı Engin, yönetimin devam etmesi halinde göreve yedeklerden gelecek kişilerin kongrede kendisine rakip olan adaya yakın olmalarının bir sıkıntı yaratmayacağını öne sürerek, "Önemli değil. Mevcut yönetimde de 7- 8 arkadaş diğer listeden geldi. Üç yıldır hiçbir sorun yaşamadık. Kararlarımız oybirliği ile geçiyor. Yedek üyeler, bana gelip 'biz kurulun alacağı her karara katılıyoruz' dediler. Bunun olmaması çarşaf listenin ruhuna da uygun değil" dedi. 
 
BARLAK'A ÖVGÜ
 
CHP İzmir İl Başkanı Engin, il başkan adayı olarak Süha Barlak'ı önerdiği yönündeki iddiaları yalanlamadı. Engin, Barlak'ı överek, "Bazı arkadaşlar bana önerdiler. Çok düzgün bir insan. Partide demokrasi mücadelesi vermiş, itibarı olan, meslek sahibi biri. İki dönem ilçe başkanlığı yaptı. İl başkanlığında tecrübe önemli" dedi. 
 
"MİLLETVEKİLİ OLMAK İSTİYORUM"
 
Milletvekili olmayı düşünen Engin, Kılıçdaroğlu'na bu düşüncesini de anlatacak. Engin, "Üç yıldır il başkanıyım. Bu koltukta çok şey öğrendim. Çünkü öğrenmenin sonu yok. Bu bilgimi, tecrübemi parti görev verirse milletvekili olarak da sürdürmek istiyorum. Önseçim olursa buna üye karar verecek, olmazsa Genel Merkez. Sonuca saygı duyarım" dedi. 
 
"ÖNSEÇİM OLURSA KONTENJAN ADAYI OLMAM"
 
CHP milletvekili adaylarını önseçimle belirlese bile Genel Merkez, iki bölgede ikinci sıraları kontenjan olarak kullanacak. Engin, kontenjan adayı olmayacağını belirterek, "Bazıları bana diyor ki 'önseçim olursa kontenjan adayı ol.' Önseçim isteyen bir il başkanı olarak kendime atama istemeyi ahlaki bulmuyorum. Partide önseçimi savunan biri olarak seçime gireceğim. Sonucuna da razı olacağım. Ben hayatının büyük bölümünü bu mücadelenin içinde geçirmiş biri olarak CHP'lilerin kendisine hizmet edenleri yarı yolda bırakmayıp onlara sahip çıkacağına inanıyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER