banner51

Engellilerin Rio Heyecanı

Ağır bedensel engellilerin spor yapmasını sağlamak amacıyla Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde “boccia” branşı açıldı. 2016 yılında Rio’da yapılacak Paralimpik Oyunları’na sporcu yetiştirmeyi hedefleyen Büyükşehir, kulübe seçilecek oyuncuları belirlemek için bir müsabaka da düzenledi.

Engellilerin Rio Heyecanı
Engelli dostu uygulamalarıyla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan 30 Ekim – 03 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek uluslararası “Engelsizmir 2013” kongresinin hazırlıklarını sürdürürken, diğer yandan da kentte yaşayan engelliler adına çalışmalarına devam ediyor. Bunlardan biri de ağır bedensel engellilerin spor yapmasını sağlayan “boccia” sporunun İzmir’de de yaygınlaştırılması. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, bu hedef çerçevesinde bünyesinde bir “boccia” branşı açtı. Bu, aynı zamanda Türkiye’deki spor kulüpleri tarafından açılan ilk “boccia” branşı da oldu.
 
16 oyuncu seçildi
 
Ege Üniversitesi Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen müsabaka ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün yanı sıra Buca, Gaziemir ve Karabağlar belediyeleri spor kulüplerinde oynayacak boccia sporcuları seçildi. 1 yılı aşkın süredir İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Celal Atik Spor Salonu’nda boccia oynayan engelliler, müsabakalar sırasında oyundan büyük keyif aldıklarını her halleriyle belli etti. Belediye takımlarında yer alacak 16 oyuncuyu Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu İzmir İl Temsilcisi Kemal Koç ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Antrenörü Mehmet Sünnetçi belirledi. 
 
2016 Paralimpik Olimpiyatları
 
Boccia’nın Engelsizmir Kongresi’nin ana spor branşı olacağını belirten Engelsizmir 2013 Spor Komitesi üyesi Metin Çınar, “31 Ekim – 03 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek uluslararası kongremizde, boccia spor branşıyla ilgili paneller ve show maçları düzenlenecek. Hedefimiz 2016’da Rio’daki Paralimpik Oyunları’nda boccia sporcularımızla ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek madalyalarla geri dönmek. Şimdiden önemli başarılara imza atmaya başladık. Ege Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dalı öğretim üyelerimizin desteğiyle, boccia milli takım kampı düzenlendik. İzmir’den dört boccia oyuncumuz milli takım oyuncusu olarak seçildi. Bu oyuncularımızdan bir tanesi de Portekiz’deki uluslararası boccia turnuvasında bizi temsil etti ” diye konuştu.  
 
Boccia nedir?
 
Çim bowlingine benzeyen boccia, kapalı ve açık mekanda oynanabiliyor. ABD Serebral Palsili Sporcu Birliği’nce (USCPAA) engelli sporculara uyarlanan bu dal, daha sonra uluslararası yarışmalara dahil edildi. 1984 yılında paralimpik programa alınan boccia, 2008 yılından bu yana dünyada 50’den fazla ülkede oynanıyor. Oyunda hedef olan beyaz top, sahada oyunculardan biri tarafından atılır, rakipler ise sırayla kendi oyun toplarını en kısa sürede hedef topuna en yakın biçimde sıralandırmaya çalışır. Toplar fırlatıldıktan sonra hakem, hedef topuna olan yakınlıklarına göre puanlandırır. Bireysel boccia 4 raunt olarak kişi başına 6 topla oynanırken, takım boccia 6 raunt olarak kişi başına 2 topla oynanır.
 
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER