Engellilerin metro isyanı

İzmir’deki gönüllü engelliler grubu, 'Kaldırımımı istiyorum' sloganıyla başlattıkları eylemler kapsamında, İZBAN’ın metro vagonlarında özellikle görme ve bedensel engellilerin sıkıntı yaşadıklarını dile getirerek protestoda bulundu.

Engellilerin metro isyanı

Alsancak metro önünde toplanan yaklaşık 20 tekerlekli sandalyeli engelli, vagonlarda yaşadıkları sıkıntıları gözler önüne sermek için metroya binerek Bayraklı’ya gitti. Bayraklı metro istasyonu'nda indikten sonra bayındırlık il müdürlüğü’ne giden yoldaki dar kaldırımdan da şikayet eden engelliler, sıkıntılarının görmezden gelindiğini, çözüm bulunmasını istedi.

Engelliler adına konuşan Ayşe Baysal, "Kentimizde sadece engelliler için değil tüm bireyler için mekansal engeller bulunmaktadır. Engelli sorunları ortak toplumsal bir sorundur. Engellilerin ihtiyaçları çok da düşünülmemiş ve şimdi onların çözülmesi gereken, dağ gibi büyümüş sorunları bulunmakta. Engelli Yasası’nda toplu hizmet ve taşıma araçlarının 2012 yılı Temmuz ayına kadar, engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirilmesi hükme bağlanmıştır. Ancak bu konuya ilişkin tüm kanun ve yönetmelik hükümlerine rağmen yaşadığımız kentte yapılan uygulamaların doğru ve yeterli olmadığı, yapılan düzenlemelerin bir kısmında da ilgili TSE standartlarına uyulmadığı görülmektedir. Kentimizi çok seviyoruz. Hepimiz için kentimizde engelsiz tasarım ve evrensel tasarımlar istiyoruz" dedi.
 
Baysal, özellikle bedensel ve görme engellilerin metro vagonlarını kullanamadığını, bu sorunun çözüme kavuşturulması gerektiğini sözlerine ekledi. Engelliler, Bayındırlık İl Müdürlüğü’ne de yaşadıkları sıkıntıları aktardı.
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER