banner9

Engelliler İçin Şarj İstasyonu

Konak Belediyesi, akülü sandalye kullanan bedensel engellilerin yolda kalma korkusuna son vermek için ilçenin farklı noktalarına akülü araç şarj istasyonları kurdu.

Engelliler İçin Şarj İstasyonu
Engellilerin hayata katılımlarına yönelik çalışmalar yapan Konak Belediyesi, bedensel engellilerin kullandığı akülü tekerlekli sandalyeler için ilçenin iki farklı noktasına şarj istasyonu kurdu. Bugüne kadar çok sayıda engelliye tekerlekli ve akülü sandalye temin eden Konak Belediyesi’nin hizmete soktuğu şarj istasyonları sayesinde engelli vatandaşların şarj bittiğinde buralardan yararlanabilecek. İlk etapta Konak Belediyesi’nin Basmane Meydanı’nda yer alan hizmet binası ile Alsancak’taki Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne kurulan akülü araç şarj istasyonları 24 saat hizmet veriyor. Akülü engelli aracı kullanan vatandaşlar akülerindeki enerji azaldığı zaman bu istasyonlara gelerek aküsünü hızlandırılmış şarj sistemi ile doldurarak yoluna devam edebilecek.
 
Yarım saat gibi kısa sürede akülerini şarj eden vatandaşlar sıkıntı çekmeden, mağdur olmadan gün boyu işlerini görebiliyor. Bir şarj istasyonunda aynı anda iki adet engelli aracının dolumu yapılıyor. Engelli vatandaşların kolayca yaklaşabilmesini sağlayacak şekilde dizayn edilen şarj istasyonları açık hava şartlarına dayanıklı malzemeden üretildiği için yağmur altında da emniyetli bir şekilde kullanılıyor. Şarj istasyonunu kullananlar cihaz üzerinde yer alan ekrandan Konak Belediyesi ile ilgili haberleri izleyerek, vaktini değerlendirme imkanı da buluyor.
 
DAHA ÇOK NOKTAYA KURULACAK
 
Şarj istasyonunu kullanan vatandaşlardan Mehmet Sadi Katiç (55) her gün üyesi olduğu engelli derneğine gelmek için Altındağ Semti’ndeki evinden yola çıkarak Basmane’ye geldiğini ve ilk iş olarak Konak Belediyesi’nin hizmet binası önündeki şarj istasyonundan aküsünü şarj ettiğini söyledi. 2010 yılından bu yana akülü sandalye kullandığını dile getiren Katiç, "Bu hizmeti sunanlara teşekkür ederim. Benim gibi uzun saatler dışarıda vakit geçiren engellilerin en büyük korkusu yolda kalmaktı. Şimdi sorun ortadan kalktı. Dileğim bu cihazlardan kentin daha çok yerine konulması" dedi.
 
Konak Belediyesi yetkilileri, şimdilik iki noktaya konulan cihazların sayısının önümüzdeki günlerde ilçenin çeşitli noktalarına yerleştirerek artırılacağını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER