Engelli Vatandaşa Engel Oldular!

CHP'de ön seçim sandıklarına giden engelli vatandaşlar kötü bir sürprizle karşılaştı. Oy kullanacakları salonlara ulaşamayan engelliler Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yetkililerinin sandıkların ve sandık gözetmenlerinin alt katlara gitmesine izin vermemesi sonucu oy kullanamadılar.

GÖKDENİZ ENGİN/BENTV
 
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir'de bir çok nokta da ön seçime gitti. Erken saatlerden itibaren üyeler ve delegeler sandık başına gitti. İzmir Atatürk Lisesi'nde de ön seçim heyecanı vardı. 
 
İzmir Atatürk Lisesi'nde oylarını kullanmak isteyen engelli vatandaşlar ise oylarını kullanamadılar. Engelli iki vatandaşın oy kullanacağı salonun en üst katta olması nedeniyle engelli vatandaşlar tekerlekli sandelye ile oy kullanacakları salona ulaşamadı. Ve ön seçimde oy kullanma krizi çıktı.
 
Oylarını kullanamadıkları için Yüksek Seçim Kurulu'nun görevlendirdiği hakimle görüştüklerini ifade eden engelli vatandaşlar demokrasinin vermiş olduğu hak ve özgürlüğümüz kısıtlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu'nu engelli vatandaşları düşünmediği için kınıyoruz şeklinde konuştular.
 
CHP Konak İlçe Başkanı Şakir Başak da konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
 
Başak, ayrıca engelli vatandaşların birinci dereceden yakınları yanlarında olursa oy kullanabileceklerini ifade etti. Başak, YSK'nın engelli vatandaşların oy kullanmasına engel olmasını son derece üzüntü ile karşıladıklarını belirtti. 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2015, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER