'Engelli-Engelsiz Herkesin Yanındayız'

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Dünya engelliler günü vesilesiyle mesaj yayınladı. Delican; “Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamda her ferdimiz gibi özgürce kısıtlama olmadan yaşamaları, millet olarak en büyük zenginliğimizdir” dedi.

'Engelli-Engelsiz Herkesin Yanındayız'

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, 3 Aralık Dünya engelliler günü nedeniyle mesaj yayınladı. İl Başkanı Delican yayınladığı mesajında şu düşüncelerini aktardı; “AK Parti, engelsiz bir Türkiye hayalini gerçeğe dönüştürmek adına yasal adımlar başta olmak üzere her türlü adımı bugüne kadar başarıyla attı ve bundan sonra da aynı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz. Sosyal devlet anlayışını kendisine ilke edinen AK Parti, toplumun sosyal yaralarının sarılmasını kendisine öncelikli görev olarak belirlemiştir. Engelli kardeşlerimiz için yasal düzenleme yaptı ve ilk defa engellilerin yaşam koşullarını kolaylaştıran birçok uygulama hayata geçirildi. AK Parti Hükümeti olarak 2002 yılında iktidara geldiğimizde engelli bireylerimiz evlerinden dışarıya çıkamıyor, eğitim alamıyor, sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorlardı. Engellilerimiz kendi dünyalarında, kaderlerine terk edilmiş olarak yaşamlarını sürdürüyorlardı. Biz öncelikli olarak aldığımız kararlarla engelli bireylerimizin yaşam alanlarını genişlettik. 2005 yılında çıkarılan 5378 Sayılı Engelliler Kanunu Türkiye tarihinde ilk kez gerçekleştirilen bir reformdur. Bu kanun sayesinde Türkiye’de engelli bireylere toplumda hak ettiği değer verilmeye başlanarak, engellilere birçok yasal hak tanındı. Ayrımcılık ortadan kalktı ve onların yaşam standartlarını yükselten birçok yükümlülük beraberinde geldi. Engelli bireyleri toplumsal yaşamdan uzaklaştırma gayretinde olan insanlarımızı bilinçlendirerek, engelli vatandaşlarımıza sahip çıkması için birçok kanal açtık. Çünkü biz esas engelin zihinlerdeki engellemeler olduğuna ve bunların kaldırılması gerektiğine inandık. Kısacası AK Parti iktidarı olarak engelli – engelsiz ayrımı yapmadan milletimize sahip çıktık.”

 
İzmir ilimizdeki Engellilerimize Sahip Çıkıyoruz…
 
Delican mesajına şöyle devam etti; “Bugün İzmir ilimizde yüzde 13’leri bulan ve 100 Bin civarında engelli kardeşimiz var. Yaklaşık 17 bin 201 kardeşimiz evde engelli yakınına baktığı için bir asgari ücret miktarında bakım bedeli alıyor. Toplu taşıma araçlarında erişilebilirlik zorunlu hale getirildi. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı yapılarak kamu kuruluşlarında engelli kardeşlerimizin istihdamı güçlendirildi. Sadece ikinci EKPSS sınavının sonucuna göre 13 bin engelli kardeşimizin kamuda istihdamı sağlandı. Bu sayı her geçen gün artmakta ve engelli kardeşlerimizin toplumsal yaşamdaki etkinlikleri artırılmaktadır. Yine özel sektörde engelli istihdamına yönelik düzenlemeler yapıldı ve engelli kardeşlerimizin de özel sektörde varlıkları artırıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza bağlı olarak engellilerimiz için gündüz bakımevi Hatay Ayşe Sevinç Solmaz bakım rehabilitasyon ve aile danışma merkezleri kuruldu ve günlük yada saatlik olarak bakım hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. Bu ve benzeri birçok faaliyetler engelli kardeşlerimize İzmir ilimiz başta olmak üzere tüm Türkiye de uygulanmaktadır.  AK Parti Hükümeti olarak 12 yıldır engellilerin hayatını kolaylaştırmanın, imkânlarını arttırmanın mücadelesini verdik ve vermeye devam ediyoruz. Cumhuriyet tarihimiz boyunca engelli bireylerimiz için en köklü adımları AK Parti atmıştır. Bu vesileyle engelsiz bir İzmir, engelsiz bir Türkiye ve engelsiz bir dünya hayalini hep birlikte gerçeğe dönüştürmemiz temennisiyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün tüm engelli kardeşlerimize hayırlar getirmesini diliyor, herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER