Emniyet'ten Kemer Uyarısı

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kurban Bayramı tatili boyunca denetimlerin süreceğini hatırlatıp sürücüleri kurallara uyma konusunda uyardı.

Emniyet'ten Kemer Uyarısı
Bayram tatillerinde; şehirlerarası karayollarında trafik yoğunluğu ile birlikte trafik kazalarının arttığı hatırlatılan açıklamada Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün önlemlerini arttırdığı bildirildi. Açıklamada şu konulara dikkat çekildi, 
 
"Trafik ekiplerimiz tarafından gerekli tedbirler alınmış olsa da, trafik kazalarının önlenmesinde asıl görev sürücülere düşmektedir. Sürücülerimizin trafik kurallarına uymaları gerekmektedir. Trafik denetleme Şube Müdürlüğü olarak, meydana gelen ölümlü ve yaralamalı kazaların irdelenmesinde, hayatını kaybeden ve yaralanan sürücü ve yolculardan büyük çoğunluğu emniyet kemeri takmadıkları gözlenmiştir. Araç sürücülerinin ve yolcuların trafikte emniyet kemeri takmaları yasalar gereğince zorunlu olsa da sürücülerin birçoğu ve özellikle araç içerisindeki yolcular emniyet kemeri kullanmamayı tercih ediyorlar. Kaza anında çarpmanın etkisiyle beraber araç içinde bulunan kişiler emniyet kemerleri takılı olmadığında araç içerisinde savrulup, birbirlerine vurabilecekleri gibi, aracın dışına da savrulabilirler. Bunun yanı sıra sürücüler direksiyona, ön koltukta oturan diğer kişi ise aracın konsoluna çarparak ağır şekilde yaralanabilirler. Emniyet kemerleri otomobillerde ağır yaralanma risklerini yüzde 45'e kadar azaltırken, bu oran kamyonetlerde yüzde 60'a çıkmaktadır. Ölümlü kazalarda ise emniyet kemeri kullananların yüzde 24,8'i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanların sadece yüzde 6,3'lük bir bölümü kazadan yara almadan kurtulmuştur. Arka koltukta emniyet kemeri kullanmak ise ağır yaralanmaları yüzde 50'ye kadar azaltmaktadır. Birçok sürücü kısa mesafelerde emniyet kemeri kullanmamaktadır; ancak yapılan araştırmalar ölümlü kazaların yüzde 80'lik bir bölümünün 30-40 km'lik mesafelerde 50-60 km/s hızla yolculuk yaparken yaşandığını gösteriyor ve trafik kazalarının yüzde 35'lik bir bölümü şehir içinde günlük rotalar üzerindeyken yaşanmaktadır. Sürücülerimizin sevdiklerini düşünerek, araç kullanırken ve araçlarında bulunan yolcularının emniyet kemerini takmalarını sağlaması gerekmektedir."
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2015, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER