banner51

Emeklilerden Bütçe Tepkisi

İzmir’in Buca İlçesi’nde Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekli- Sen üyesi bir grup, yürüyüş yapıp görüşmeleri devam eden 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’nda emekli ve emekçilere daha fazla pay ayrılmasını talep etti.

Emeklilerden Bütçe Tepkisi
 
Buca Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapılmasına tepki gösterip 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’nda emekli ve emekçilere daha fazla pay ayrılmasını isteyerek Şirinyer Semti’ne yürümek istedi. Ancak yoğun güvenlik önlemleri alan polis, yürüyüşe izin vermedi. P
 
olislerle eylemciler arasında yapılan görüşmenin ardından, polis eylemcilerin ara sokaktan yürümesine izin verdi. Şirinyer Semti’ne slogan atarak yürüyen grup burada basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Emekli- Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, AK Parti hükümetinin 12 yıllık iktidarında hazırladığı bütçelerde, halktan toplanan vergilerin büyük çoğunluğunu yandaşlarına aktardığını ileri sürdü.
 
Beysülen, "Bu bütçe hem gelirler hem de giderler yönünden halkı rahatlatacak hiçbir düzenleme getirmiyor. Bütçenin gelir kalemlerinden en önemlisi olan vergide adaletsizlik ise artarak devam ediyor. AKP öncesinde yüzde 66 olan dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payı yüzde 70’lerin üzerine çıkmış bulunuyor. Vatandaşın 2015 yılı içinde ödeyeceği vergilerin yüzde 10.7 oranında arttırıldığını görüyoruz" diye konuştu.
 
Emeklileri ilgilendiren taleplerini de dile getiren Beysülen, "Emekli maaşlarının sahte enflasyon oranları kadar arttırılması uygulamasından vazgeçilmeli. Emekli maaşlarının Türkiye koşullarında insanca yaşanacak düzeye çıkartılması için gerçek bir intibak yasası çıkarılmalıdır. Dolaylı vergilerin vergi gelirleri içindeki payı kısılmalıdır. Çalışan emeklilerden alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi derhal iptal edilmeli. Sağlıkta alınan katkı- katılım payları ile ilave ücretler kaldırılmalı. Emeklilikte yaşa takılan yüz binlerce insanın emeklilik adına sendikamızla masaya oturularak toplu sözleşme yapılmalıdır" dedi. Açıklamanın ardından bir süre slogan atan grup daha sonra dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER