Ekrem Demirtaş'a Dava Şoku!

İZTO Başkanı Demirtaş’ın Görevden Alınması İçin Dava Açıldı.

Ekrem Demirtaş'a Dava Şoku!

İzmir Ticaret Odası başkanı Ekrem Demirtaş hakkında, geçtiğimiz Mart ayında şirketindeki temsil ve ilzam yetkisinin süresinin dolmasıyla hem meclis hem de yönetim kurulu üyeliği düşen Fatih Dalan’ın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın kararıyla odaya yeniden dönmesine engel olduğu iddiasıyla dava açıldı.

Savcılığın; 2012/172 E nolu dosya ile 9. Asliye hukuk mahkemesine yaptığı başvuruda; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Fatih Dalan için verdiği göreve iade kararını uygulamaya koymamakta direnen Oda Başkanı Ekrem Demirtaş’ın görevden alınması talep edildi.

Geçtiğimiz aylarda yönetim krizi nedeniyle çalkantılı günler yaşayan İzmir Ticaret Odası’nda Fatih Dalan’ın yönetimden düşürülme krizine savcılık el koydu.

Başkan Ekrem Demirtaş ve yönetim kurulunun görevden alınması için dava dilekçesi hazırlayan cumhuriyet savcısı 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne resmen başvurdu. Dilekçesinde Demirtaş ve yönetim kurulunun görevden alınmasını talep eden savcının gerekçe olarak İTO Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dalan’ın görevden alınma sürecinde yaşanan, Demirtaş’ın yönetim kurulu üyeliğinden düşürdüğü Dalan’ın göreve iadesine ilişkin bakanlık, TOBB ve mahkeme kararının uygulanmamasını gösterdiği öğrenildi.

Dalan’ın aile şirketinin genel kurulunu zamanında yapmadığı ve ‘şirketini temsil yetkisi bittiği’ gerekçesiyle yönetim kurulu üyeliğinden düşürülen Fatih Dalan başlattığı hukuk mücadelesinde savcılığa da suç duyurusunda bulunmuştu.

Fatih Dalan’ın İTO Başkanı Demirtaş hakkında ‘görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma suçlamasıyla 30 Nisan’da yaptığı suç duyurusunun hazırlanan dava dilekçesinin özünü oluşturduğu’ öğrenildi. Cumhuriyet Savcısının 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yazdığı dava dilekçesinde İzmir Ticaret Odası’nın bağlı olduğu kuruluşlar olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yönetim kurulu üyeliği düşürülen Dalan’ın göreve iadesine ilişkin uyarılarının dikkate alınmaması, 14 Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Dalan’ın ‘temsil yetkisi hakkında verdiği’ kararın dikkate alınmamasını gerekçe gösterdiği belirtiliyor.

Savcılığın açtığı davanın İTO’nun görev süresinin sonuna yaklaşan 26 yıllık Başkanı Ekrem Demirtaş ve 11 yönetim kurulu üyesini kapsadığı yasa gereği davanın 1 ay gibi kısa sürede karara bağlanacağı belirtiliyor. Fatih Dalan gibi Demirtaş ile görüş ayrılığı yaşayan Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Payzın, Necmi Çalışkan ve Erkan Güldoğan’ın yönetim kuruluna ‘Dalan lehine çağrıda bulundukları’ için olası görevden alma davasının dışında kalabileceği kaydedilirken, davanın sonunda Demirtaş ve 8 yöneticinin mahkeme kararıyla görevden alınabilecekleri belirtiliyor. Yasa gereği 1 ay içinde Demirtaş ve yöneticilerin görevden alınması halinde 2 ay içinde İTO’nun yeni yönetim kurulunun meclis üyeleri arasından seçilmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde muhalif meclis üyeleriyle yaşadığı disiplin sürecini tatlıya bağlayan Demirtaş’ın, Fatih Dalan’ın yönetim kurulu üyeliğinin düşürüldüğü süreçte basına yansıyan ‘Mahkemenin ve TOBB’un muhatabı ben değilim’ açıklamasının da savcının dava dilekçesinin önemli bir ayrıntısını oluşturduğu ifade ediliyor.

DİSİPLİN KRİZİNDE NELER YAŞANMIŞTI?

Geçtiğimiz mart ayında firmasında temsil ve ilzam yetkisinin süresi dolduğu gerekçesiyle İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve İTO Yönetim Kurulu Üyeliği'nden düşürülen Fatih Dalan, başvurduğu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan oda yönetim ve meclisine dönüşü için onay yazısı aldığını açıklamıştı. Konuyla ilgili Bakanlığın yazısının kendisine ulaştığını belirten Dalan, "Gelecek salı günü itibariyle görevimin başındayım" demişti. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise, "Fatih Dalan hakkında Odamız mevzuatında yer alan yönetmelik hükmü uygulanmıştır. Bakanlığın yazısı görüş niteliği taşımaktadır. Yönetim Kurulu kararları harcama ve sorumluluk gerektiren kararlardır. Konuyla ilgili hukuki süreç devam etmektedir" diye açıklama yapmıştı.

Bu arada Dalan, Bakanlıktan aldığı yazıyı gerekçe göstererek İTO Meclis Başkanlığı'na da 25 Nisan'da yapılacak nisan ayı meclis toplantısının gündeminin gönderilmesi için başvuru yapmıştı. Dalan, "Meclis başkanlığından görüş gelse de gelmese de meclise katılacağım. Bakanlık en üst makamdır. İTO da Bakanlığa tabi kurum. Verdiği görüş değil karardır. İTO yönetimi zaten bakanlığın 2011'de verdiği bir görüşe aykırı davrandı. Ciddi bir suç unsuru var" diye konuşmuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ise, Fatih Dalan'ın 25 Nisan tarihinde yapılacak olan İTO Nisan ayı meclis toplantısına katılıp katılmaması ile ilgili olarak bir inceleme yaptığını belirterek, Dalan'ın oda meclis toplantısına katılıp katılmayacağı yönünde en kısa sürede karar alacağını söylemişti.

Mart ayında şirketinde temsil ve ilzam yetkisini kaybettiği gerekçesiyle İTO Meclis Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği düşürülen Fatih Dalan, geçtiğimiz 25 Nisan ve 26 Nisan'da yapılan yönetim kurulu toplantılarından sonra, 30 Nisan sabahı saat 9.00'da başlayan yönetim kurulu toplantısına da girmek istedi.

Toplantı öncesi odada Demirtaş'ın talebi üzerine 10 civarında polis hazır bulundu. Toplantı saat 10.00 gibi başladı. Yönetim kurulu üyeleri tek tek salona girerken, Demirtaş'ın "Sen giremezsin" diyerek Dalan'ı ittiği öne sürüldü. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan dönüş vizesini aldığını, İzmir 14. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin de İzmir Ticaret Sicil Memurluğu'nun hakkında verdiği kararı bozduğunu savunan Dalan, toplantıda yer almanın hakkı olduğunu söyledi. Demirtaş ise mahkemenin Dalan'ın meclise dönmesinin yolunu açmadığını vurgulayarak, yönetim kurulu toplantısına giremeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Dalan, Demirtaş'ı savcılığa şikayet etti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER