Ekonomik Çözüm Paketi Olumlu Bulundu

Başbakan Binali Yıldırım’ın açtığı ekonomik paketi iş dünyası olumlu buldu. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, kararlarının sürdürülebilir büyüme adına önemli olduğunu vurguladı. Yorgancılar, şunları söyledi:

Ekonomik Çözüm Paketi Olumlu Bulundu
 
“Türkiye olağanüstü olayları yaşadığı bir yılı geride bırakırken, ekonomide yaşanan durgunluğa ilişkin yılın son hamlesine de imza atmış oldu. 15 Temmuz sonrasında Hükümetin ekonomiyi canlandırma ve yatırımları teşvik etme anlamında çok ciddi adımları olmuştu. Ne yazık ki, gerek küresel gerekse içerde yaşanan belirsizlik ortamı ile bu adımlar yerine ulaşmamıştı. Son aylarda, piyasadaki durgunluk, çeklerin ödenememesinde, işsizliğin artmasında, sanayi üretim endeksinin önceki yılların altında kalmasında gözlenmekte idi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararları ile bugünden 2017 yılına ait adımların atılmış olması bu açıdan son derece önemlidir. Hem ekonominin gündemde tutulması adına önemlidir. Hem de kararların içeriğinin reel sektör ağırlıklı olması adına önemlidir. Sürdürülebilir büyüme adına üretimin ve doğrudan yatırımların önünün daima açık olması gerekmektedir. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ne yazık ki, belirsizliği artırırken, ürettiğini satamama riskini de artırmaktadır. Bu açıdan üreticinin, yatırımcının finans kanallarına ulaşmasını kolaylaştırmak, ihracat imkanını artıracak gelişmeleri sağlamak dünden çok daha elzem bir hale gelmiştir. 2017 yılının zor geçeceği beklenirken, bugün Hükümetin 2017’ye ilişkin gerek yatırım, gerek istihdam ve gerekse ihracat ayağında atmış olduğu adımlar, krediye ulaşma imkanının kolaylaştırılması ve bunu yaparken KOBİ tanımının genişletilerek daha fazla firmanın yararlanmasının sağlanması bu süreçte çok önemlidir. Özellikle yeni bir kararla, yatırım inşaatına yönelik KDV iadesi sağlanacak krediler kadar önemli bir adımdır. Terör ve siyasi olayların gerisinde kalan ekonominin bugün birinci gündemde olması sevindirici olmakla birlikte, Hükümetimizin konulara hakim olması, reel sektörün yanında olduğunu hissettirmesi, devletin tasarrufa yönelmesi geleceğimiz adına çok daha kıymetli bir adımdır. Bundan sonra bize düşen, üretmeye, istihdama, yatırıma ve ihracata devam etmek, ülke ekonomisini bugün düştüğü bu zor durumdan elbirliği ile çıkarmaktır."
 
"EKONOMİK ÖNLEM PAKETİ HAYIRLI OLSUN"
 
MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, şunları söyledi:
 
"Ekonomik Önlem Paketi’ ile açıklanan Hazine garantisiyle işletmelere sağlanan 250 milyar liralık kredi imkanı, özel sektör yatırımlarının daha da teşvik edilerek özellikle imalat sanayine, yatırım teşvik kapsamındaki projelere artı destek verilmesi, 500 bin vatandaşımızı İŞKUR’un aktif iş gücü programından yararlandırılması, prim ödemelerinin ötelenmesi, yurt içinden sağlanacak Türk malı ve hizmetlere sıfır faiz uygulaması, KOBİ’lere ilk 12 ay için geri ödemesiz 3 yıl vadeli 50 bin lira kredi verilmesi gibi iş ve ticaret hayatı için atılan önemli adımlardan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye ekonomisine sürekli sıcak para girişi, ekonominin iyileşmesine yetmeyecektir. Ancak üreterek, ihracat yaparak ekonomimizi canlı ve başka ülkelerin ekonomik gelişmelerinden etkilenmeyecek hale getirebileceğimizi biliyoruz. Üretimden, yatırım ve ihracata kadar ’Ekonomik Önlem Paketi’ ile bu adımların yürürlüğe girmesi ticaret hayatını büyük ölçüde hareketlendirecektir. Ülkemizde daha fazla yatırım, daha fazla katma değer ve daha fazla istihdam sağlayacaktır."
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER