Ekmek Grevi Belediye Kapısında

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kent Ekmek’te başlayan grev krizi ikinci haftasına girdi. Sendika ile belediye yönetimi arasında yaşanan zam çıkmazı nedeniyle üretimi durduran fabrika işçileri bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yaptıkları eylemle bir kez daha seslerini duyurmaya çalıştı.

Ekmek Grevi Belediye Kapısında
İşçiler “Kent ekmek işçisi yalnız değildir", “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz", “Kent Ekmek işçisi Kocaoğlu’nu yenecek", "İzmir uyuma işçine sahip çık", “Kent Ekmek işçisi köle değildir" sloganları eşliğinde Konak Pier önünden İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü. Türk-İş’e bağlı Tek Gıda İş Sendikası’nın yanı sıra, DİSK ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve Genel İş Sendikası yöneticilerinin de destek verdiği eylemde taleplerini dile getiren Kent Ekmek işçileri “Anlaşma yoksa ekmek de yok" dedi.
 
DAR GELİRLİYE İKİ HAFTADIR EKMEK YOK
 
Günde yaklaşık 60 bin adet ekmek üreten belediyeye ait 54 satış noktasında vatandaşa 65 kuruştan ulaştıran Kent Ekmek Fabrikası’nda üretimin durması ile birlikte hizmet de aksadı. Çölyak hastaları için özel olarak çıkartılan ve 70 ile dağıtılan glutensiz ekmek üretimi de grev nedeniyle sekteye uğradı.
 
Kent Ekmek fabrikasında çalışan 65 işçinin örgütlü bulunduğu Tek Gıda İş Sendikası 7 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bircan, yaptığı açıklamada, “İzmir halkını mağdur etmek istemediğimizi daha önceden de defalarca dile getirmiştik. Ancak, istediklerimizi alamadığımız için greve çıktık ve yasal hakkımızı kullanmak zorunda kaldık. Her zaman için anlaşmaya hazırız. Ne yazık ki bize yönelik olumlu bir adım atılmıyor" dedi.
 
“SOSYAL BELEDİYECİLİK LAFLA DEĞİL İCRAATLA OLUR"
 
Tek Gıda İş Sendikası Genel Merkez Yöneticisi Kemal Köse, “Kent Ekmek Fabrikası’nda çalışma koşulları Grand Plaza’nın diğer birimlerine göre en ağırıdır. 65 işçi ile günde yaklaşık 70 bin ekmek üreten Kent Ekmek fabrikası yöneticileri, mesaiye bıraktıkları arkadaşlarımıza bir sandviç dahi vermemektedir. Bununla beraber sabahları servis olmadığından fabrikaya toplu taşıma araçları ile geldikleri için trafikten ötürü geç kaldıklarında haklarında tutanak tutulmakta, cezalandırılmaktadır. Bu uygulamalar sosyal demokrat bir belediye yönetimine yakışıyor mu? Sosyal belediyecilik lafla değil, icraatla olur. Çalışanı ekmeğiyle terbiye etmeye çalışan Grand Plaza yöneticilerini bir kez daha aklıselim düşünmeye çalışıyoruz" dedi.
 
“BU YOLDAN ÇARK EDENLERİ KINIYORUZ"
 
Eyleme destek veren DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, Grand Plaza bünyesinde yetkili üç sendika olduklarını hatırlatarak, “Emekçilerin emeğinin sömürüldüğü her yerde sendika ayrımı yapmaksızın omuz omuza, birlikte olmak zorundayız. Biz üç sendika olarak aynı anda başlayan toplu sözleşmesi görüşmelerinde beraber yürüyen omuz omuza mücadele eden iki sendika olarak kaldık. Bu yolda çark eden diğer sendikayı emekçinin mücadelesini yarı yolda bıraktığı için kınıyoruz. Burada Tek Gıda İş Sendikası ile birlikteyiz, direnişin arkasındayız, yolunuz açık olsun" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER