banner51

Eğitimli Köpekle Rehabilitasyon

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, yaşlıların tedavi edildiği geriatri servisinde ’Koko’ adlı köpeği kullanacak. Yaşlı hastalar ‘Koko’yu severek, sinir uçları uyarılacak, vücutlarındaki negatif enerji atılacak, gerginlikleri azalacak. Eğitimi süren ‘Koko’, çocuk servisinde de kullanılacak.

Eğitimli Köpekle Rehabilitasyon
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas, yaşlılıktan kaynaklanan hastalıkların tedavi edildiği geriatri servisinde Türkiye’de ilk kez bir köpeği kullanacaklarını söyledi. Ankara Gümrükler Genel Müdürlüğü narkotik bölümünde özel eğitim alan ’Koko’ adlı İngiliz terrier kırması köpeğin, 21 Eylül’de servisteki yaşlı hastalar tarafından sevileceğini söyledi. Dünyada kedi ve köpeklerin hastaların rehabilitasyon edilmesi için kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Mas, ‘Koko’nun yaşlıların ardından çocuk hastalarla bir araya getirileceğini anlattı. Geriatri uzmanı olan ve hayvan severliği ile bilinen Prof. Dr. Mas, şunları söyledi:
 
"Resmi yazışmaları yaptım, gereken izinleri aldık. ‘Koko’ şu anda eğitim görüyor. Eylül ayının 3’üncü haftasında geriatri servisinde hastalar tarafından okşanacak, sevilecek. Kedi ve köpeklerin insandaki negatif enerjiyi aldığı, gerginliği azalttığı, buna bağlı olarak kalp krizi riskini düşürdüğü biliniyor. Yaşlılar ‘Koko’yu severken sinir uçları uyarılacak, köpek onların dengede durmasını sağlayacak. ‘oko’yu çocuk hastalarla da buluşturacağız. kanserli bir çocuğun köpek sevgisiyle hayata nasıl bağlanabileceğini düşünün. Hekimlik artık, ’neyin var, şunu yap şu ilaçlarını al’ şeklinde gerçekleşmemeli. Araya koca bir empatiyi koymak lazım. Ufak dokunuşlarla çok büyük farklar yaratmak mümkün."
Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2015, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER