Eğitimde Zincirleme Vekalet!

İzmir'deki çeşitli ilk ve orta dereceli okulda "vekaleten müdürlük" kader haline geldi.

Eğitimde Zincirleme Vekalet!

Boş müdür kadrolarına aday olup "performans ve mülakat" sonuçlarına göre atanan müdürler, başka kurumlardaki görevlerinden ayrılmayınca bu okullar yine vekaleten yönetilmeye mahkum edildi. Müdürler adeta domino usulü birbirlerinin boş bıraktığı koltuklara otururken, ortaya "zincirleme vekalet" tabloları çıktı. Türk Eğitim Sen 1 nolu Şube Başkanı Merih Demir, "El insaf dedirten uygulamalar yapılıyor" dedi.

 İzmir'de eğitim kurumlarının büyük bölümü 2014/2015 öğretim yılına asil kadrolu müdürleri olmadan başlamış, ilerleyen günlerde İl Milli Eğitim Müdürlüğü 692 okulun müdürlük kadrolarının boş olduğunu ilan etmişti. Nitekim daha sona müdür adayları performans değerlendirmelerine tabi tutulmuş, 75 ve üzerinde puan alanlar mülakata çağrılmıştı. Mülakat sonrasında da yönetici görevlendirmeleri başlamıştı. Ancak bu süreçte çok ilginç, dikkat çekici görevlendirmeler yapıldığı iddia edildi, şöyle örneklendi:
 
GAZİEMİR ÖRNEĞİ
 
"İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Bayram Tetik yönetici değerlendirme sürecinde 75 puan üzerinde puan alarak Bornova'daki İzmir Fen Lisesi Müdürlüğü'ne görevlendirildi. Ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki görevi devam ettiğinden İzmir Fen Lisesi'ne Aliağa Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Yiğit vekâlet edecek. Mehmet Yiğit, mülakata girmiş Gaziemir Kipa 10. Yıl Lisesi Müdürü olmuştu. Ancak o da hak kazandığı okula müdür olmadı, vekalet görevi yenilenerek İzmir Fen Lisesi Müdürlüğü'ne vekalet etmeye devam edecek. Onun gitmediği Gaziemir Kipa 10. Yıl Lisesi Müdürlüğü'ne Gaziemir Cengizhan İlkokulu Müdürü Fatma Karabulut vekalet edecek. Fatma Karabulut'tan boşalan Cengizhan İlkokulu Müdürlüğü'nün vekil müdürü ise Gaziemir Mustafa Kemal Ortaokulu Müdür Yardımcısı Halime Doğan. Halime Doğan'dan boşalan kadroya Gaziemir Mustafa Kemal İlkokulu'ndan bir öğretmen vekâlet edecek. İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Korkmaz mülakat sonucu Gaziemir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne görevlendirildi. Ancak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevi devam ettiği için Gaziemir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne yine mülakat sonucu Gaziemir Gazikent İlkokulu Müdürü olan Recep Delice vekalet edecek. Recep Delice'nin görevini ise Gaziemir Gazikent İlkokulu Müdür Yardımcısı İhsan Karaca vekaleten yürütecek."
 
EL İNSAF DEDİRTİYORLAR
 
Yönetici atamalarında "el insaf" dedirten uygulamaların yapıldığını öne süren Türk Eğitim Sen 1 nolu Şube Başkanı Merih Demir, "İl Milli Eğitim'in yönetim anlayışını çözmek bu tablolarla mümkün değil. Tam bir labirent bulmaca gibi, kimin nerede başlayacağı ve nereden çıkacağını kestirebilmek neredeyse imkansız. Gaziemir'deki uygulamalar ibretlik" dedi ve tepkilerini, eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Samimi eğitim çalışanlarının üstün gayretleri sayesinde sistemin tüm arızaları bir şekilde onarılarak yürütülmeye çalışılıyor, ama bir yandan da müthiş bir makam savaşı yaşanıyor. Koltuk hırsları çocuklarımızın geleceğinin önünde görülüyor. Eğitim camiasında dönüşüm süreci, norm işlemleri, sınav işlemleri, ders seçimleri, ders saatlerinin uzaması, uzman öğretmenlik gibi saymakta zorlandığımız sorunlar her geçen gün biraz daha içinden çıkılamaz bir hal alırken bu yöneticiliklerde ne var da bu insanlar bu makamlar için bu kadar mesai harcıyorlar. Biz bilmiyoruz, büyüklerimiz biliyor herhalde.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER