banner51

Eğitim-Öğretim'de TAKEV Rüzgarı

Üst düzeyde verdiği Almanca ve İngilizce eğitimi ile iki dilde eğitim alanında öncülük eden TAKEV okulları, öğrencilerine sağladığı yurt dışı eğitim olanaklarıyla fark yaratıyor. Köklü Alman Üniversitelerine kabulde dil diploması avantajına sahip TAKEV mezunları aynı zamanda geniş burs olanaklarına da sahip.

Eğitim-Öğretim'de TAKEV Rüzgarı

Almanca ve İngilizce olmak üzere verdiği iki dildeki üst düzey eğitim ile mezunlarına dünyanın en seçkin üniversitelerine kabul avantajı sağlayan TAKEV (Türk-Alman Kültür ve Eğitim Vakfı) Okulları, bu alanda yeni bir girişime daha imza attı. TAKEV Okulları Yönetim Kurulu Üyeleri ve Stuttgart Sanayiciler Derneği ile yapılan temaslarda, Stuttgart’da mühendislik eğitimi görmek isteyen TAKEV mezunlarına özel burs ve destekler sağlanması konusunda mutabakat sağlandı. Stuttgart bölgesi, uluslararası sanayii kuruluşlarının yoğun olarak bulunduğu ve üniversitelerle sanayii kuruluşlarının işbirliği içinde oldukaları bir bölge.

Stuttgart Sanayiciler Derneği’nin daveti üzerine bölgeye bir ziyaret gerçekleştiren TAKEV Okulları Kurucu Temsilcisi Nur Yaraş, öğrencilerine sağlanacak burs imkanlarının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

Yaraş, “Bugüne kadar birçok mezunumuz Almanya’daki seçkin üniversitelerde eğitim görme hakkına sahip oldu. Alman Hükümeti’nin her yıl Türkiye’den sadece 5 öğrenciye sağladığı tam bursu bu yıl üç öğrencimiz kazandı. Alman üniversitelerinde eğitim ücretsiz, ancak dil yeterliliği önemli bir kriter. TAKEV öğrencileri bu konuda çok şanslı. Lise bölümünden mezun olan öğrencilerimiz Almanya’da istedikleri üniversitede eğitim görebilecek dil yeterliliğine sahip oluyor. TAKEV mezunlarının yüksek akademik başarısı ve Almanca’ya hakimiyeti sonucunda harekete geçen Stuttgart Sanayiciler Derneği’nden bir davet aldık. Bu ziyaretimizden olumlu, güzel sonuçlarla döndük. Üniversitelerin öğrencilerimize sağlamak istediği  geniş burs olanakları bizi çok mutlu etti. TAKEV öğrencileri bu üniversitelerin sınavlarını zaten

rahatlıkla geçiyorlar, okula kabul edilmeleri ile ilgili bir sıkıntı yok. Sağlanacak olan burslarla daha çok öğrencimiz yurt dışında eğitim olanağına kavuşacak” şeklinde bilgi verdi.

İki yabancı dil büyük avantaj

TAKEV mezunları’nın Türkiye’deki seçkin üniversitelerde de önemli avantajlara sahip olduğuna dikkat çeken TAKEV Okulları Genel Müdürü

Gönül Ketenci ise bu yıldan itibaren Kadir Has Üniversitesi’nin yüzde 50, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin de yüzde 20 olmak üzere TAKEV mezunlarına her hangi bir başarı kriteri olmaksızın burs vereceğini dile getirdi. Ketenci,  TAKEV mezunlarının uluslararası bir diplomaya sahip olmalarının, üst düzeyde yabancı dil bilgisinin üniversite eğitiminde önemli avantajlar sunduğuna dikkat çekti. Almanya ile çok güçlü ticari bağları bulunan ülkemiz için Almanca’nın en az İngilizce kadar önemli olduğuna değinen Ketenci, “Türkiye’de birçok Alman firması faaliyet gösteriyor ve bu firmaların Almancaya çok hakim nitelikli elamana ihtiyacı söz konusu. Ayrıca Almanca, dünyadaki en güçlü müzik, felsefe, bilim, mühendislik ve sanat dili olarak öne çıkıyor. Alman kültürü neredeyse tüm Avrupa’ya hakim. Bu nedenle TAKEV Okulları olarak İngilizce yanında Almanca eğitimini de çok önemsiyor, öğrencilerimizin her iki dilde de üst düzey bir yeterliliğe kavuşarak geleceğe daha donanımlı hazırlanmalarını sağlıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER