Eğitim Camiye Alındı

İzmir'in Buca İlçesi’nde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatıldığı belirtilen bir ilkokulun öğrencileri, geçici olarak fayda sağlaması amacıyla getirilen konteynerlerin de paratoneri olmaması üzerine camide eğitime başladı. Çocukların camide cenaze görünce korktuğunu belirten öğrenci velileri, sorunların bir an önce çözülmesi için yetkililere seslendi.

Eğitim Camiye Alındı
Kaynaklar Yıldızlar Mahallesi’nde bulunan Zeki Püskülcü İlkokulu’nun iki yıl önce depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltıldığı belirtildi. Dört sınıfı bulunan okuldaki yaklaşık 70 öğrenci, geçici olarak fayda sağlaması amacıyla getirilen konteynerlerin de paratoneri olmaması üzerine sınıfa çevrilen camide eğitime alındı. Çocuklarının serbest kıyafetle okula gittiğini söyleyen veliler, boşaltılan okullarındaki sıra ve masaların caminin büyük bir odasına yerleştirildiğini çocukların burada Milli Eğitim Bakanlığı’nca görevlendirilen dört öğretmen tarafından eğitimlerini sürdürdüğünü kaydetti.
 
"CAMİDE EĞİTİMDEN SONRA SAYI 40’A DÜŞTÜ"
Çocuklarını her gün camiye götüren veliler, duruma tepki göstererek bir çözüm bulunmasını istedi.
 
İki çocuğunu da camide eğitim başladıktan sonra okula göndermediğini söyleyen Kadriye Dirbisoğlu, "Depreme dayanıksız olduğu için okulu kapattılar. Uzak mesafedeki bir okula gitmemek için Muhtar önerdi. Okulun sıraları masaları camiye taşındı. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı dört öğretmen var başlarında. 70 öğrenci vardı. Camide eğitimden sonra sayı 40’a düştü. Aileler çocuklarını okula göndermiyor. Okul istiyoruz" dedi.
 
ÇOCUKLAR CENAZEDEN KORKUYOR TEPKİSİ
Kentin idari amirlerine sitem eden öğrenci velilerinden Fatma Dirbisoğlu , "Konteyner getirdiler. 7 bin lira değerindeki paratoner olmadığı için burada da eğitime izin vermediler. Bunun üzerine camiye gönderdik çocuklarımızı. Geçen gün cenazemiz vardı. Çocuklar okuldan çıktıktan sonra cenazeyi görünce kaçıştılar. Korkuyorlar" diye konuştu. Okulun iki senedir kapalı olduğunu söyleyen Yüksel Dirbisoğlu, "Çocuklar cenaze görünce korkuyor. Tir tir titriyor. Cami ibadet yeridir Okul eğitim yeridir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 19:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER