banner51

EGİKAD Kansere Savaş Açtı

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros ve üyeleri son yıllarda artan meme kanserine karşı kamuoyu oluşturmak amacıyla EGİKAD üyesi olan Feray Saraçoğlu’nun sahibi olduğu LAMED Görüntüleme Merkezi’ni ziyaret etti.

EGİKAD Kansere Savaş Açtı
EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros, meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığına vurgu yaparak, artan meme kanserine karşı en ufak bir şüphede sağlık kuruluşlarına gidilmesi gerektiğini söyledi. LAMED Görüntüleme Merkezi’nin sahibi Feray Saraçoğlu, son yıllarda kendilerine gelen hastalarda artış olduğunu belirterek, “Genç yaşta 12 kişide 1 kişi, 40 yaş üstünde ise 8 kişide 1 kişi meme kanseri olduğunu öğreniyor. Genç yaşlarda elle muayene çok önemli. En küçük bir şüphede mamografi çekilmesi ileride hayat kurtarabilir. Küçük bir beze büyümüyor diye gelmeyip sonradan hastalığın tüm vücuduna yayıldığını öğrenen hastalarımız oldu. Erken teşhis hayat kurtarır. Yaşam ömrünün uzaması ile 80 yaşlarında bile meme kanseri teşhisi koyduğumuz hastalar var. Bu sebeple, yaş önemli değil. Kitle ne kadar küçük ise tedavi o kadar küçük oluyor. Kanser çok sinsi bir hastalık kendimizi iyi tanıyarak muayenemizi yaptırmakta gecikmeyelim" dedi. Kanser hücrelerinin bireyden bireye farklı tepkiler verdiğini hatırlatan Saraçoğlu, herkese aynı tarzda kontroller yapılmanın yanlış olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:
 
“Fabrikasyon değil, terzi işi yapmalıyız. Hücreler her vücutta farklı tepkiler verebiliyor. Kişinin kendini bilmesi çok önemli. Kadının kendini tanıması lazım. Bizde olan cihazlar ile 1 santimetrenin altındaki kitleleri bile tespit edebiliyoruz. Bazen kitle o kadar küçük oluyor ki MR cihazları ile görüntülenebiliyor. Bu sebeple, bu hastalık bana gelmez demeden kontrollerimizi yaptıralım. En az senede 1 testlerimizi yaptırırsak vücudumuzdaki riskli hücrelerinde tespitini yapmış oluruz. Böylece ona göre önlemlerimizi almamız lazım. Kanser hücreleri 1’den 2’ye, 2’den 4’e doğru çoğalan bir yapıya sahip. Belli bir süre sonra çabuk yayılan yapılarda da olabiliyorlar."
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER