banner9

Ege'nin Ünlü İş Adamlarına FETÖ Gözaltısı

İzmir genelinde Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince FETÖ'ye yönelik operasyon başlatıldı. 35 kişi hakkında gözaltı kararı bulunuyor. Operasyonun İstanbul ayağında İzmir'in önde gelen iş adamlarından, Orkide Yağları'nın sahibi, Küçükbay Şirketler Grubu Başkanı Ahmet Küçükbay, Abalıoğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Baha Abalıoğlu ile Kuyumcu Kamil Karakaş’ın da aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Ege'nin Ünlü İş Adamlarına FETÖ Gözaltısı
 
Ünlü işadamlarına FETÖ gözaltısıŞube Müdürlükleri ekiplerince, bazı adreslere sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon başlatıldı.
 
Örgüte finansal destek sağladıkları iddia edilen çok sayıda kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenilirken, belirlenen adreslere giden ekipler, şüphelilerin ev ve iş yerlerinde arama gerçekleştiriyor.
 
35 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI
 
FETÖ Terör Örgütü'ne yönelik soruşturma kapsamında Orkide Yağları'nın sahibi Küçükbay Şirketler Grubu Başkanı Ahmet Küçükbay sabaha karşı 04.00'te İstanbul'da gözaltına alındı. Küçükbay'ın yanı sıra Abalıoğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Baha Abalıoğlu ile Kuyumcu Kamil Karakaş da gözaltına alındı. Operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan 25 kişinin da yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.
 
 
KAVUK DA GÖZALTINA ALINMIŞTI
 
İzmir'de, iki gün önce düzenlenen operasyon kapsamında gayrimenkul, otomotiv, akaryakıt sektöründeki yatırımlarıyla tanınan, FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan Gediz Üniversitesinin kurucu üyelerinden Abdullah Kavuk ile bazı iş adamları ve şirket yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alınmıştı.  
 
KÜÇÜKBAY DÜN MİTİNGTEYDİ
 
Küçükbay'ın bir süredir yapılan Demokrasi Mitingleri'ne katıldığı, en son da dün Yenikapı'daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katıldığı, sosyal medyada fotoğraflarını paylaştığı belirtilirken, işlemlerinin tamamlanmasının ardından İzmir'e getiridi. Küçükbay bundan bir süre önce fazla politize olduklarını belirterek TUSKON ve MÜSİAD'dan ayrıldığını açıklamıştı. İzmir Organize Şube Müdürlüğü'nün yaptığı operasyon kapsamında Küçükbay ile birlikte 5 kişinin daha gözaltına alındığı öğrenildi.
 
 
İSO 500 LİSTESİNDE YER ALIYOR
 
FETÖ/PDY soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda İstanbul’da gözaltına alınan Orkide Yağları’nın sahibi Ahmet Küçükbay’ın sahibi olduğu Küçükbay Yağ San. A.Ş., İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 106’ncı sırada yer almıştı. Küçükbay Grubu’nun İzmir’de Orkide ve Ekiz markası ile bitkisel yağ üretimi ve satışı faaliyetinde bulunan şirketi Küçükbay Yağ Sanayi A.Ş., 2015 yılında yaptığı 882.894.744 TL satış ile en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 106. sırada yer aldı. Sıvı ve margarin dahil endüstriyel yemeklik yağ sektörünün her türünü üreten Grub, sadece yurt içinde değil ihracat pazarlarında da faaliyetlerine devam etti. Grup cirosunu 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflemişti.
 
KANAL 35'TEN AÇIKLAMA 
 
Öte yandan operasyon kapsamında Küçükbay'ın 2007 yılında satın aldığı Kanal 35 binasında da bir arama yapıldı. Sabah saatlerinde yapılan aramanın ardından kurumdan açıklama geldi. Kanal 35'ten yapılan açıklamada, "Tüm Türkiye'nin yakından takip ettiği FETÖ'ye yönelik operasyonlar kapsamında kurumumuzda sabah saatlerinde bir arama gerçekleşmiş ve herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı tespit edilmiştir. Hukuka, devletimize, milli birlik ve beraberliğimize olan inancımız yayın hayatına başladığımız günden bugüne kadar hiç değişmeden devam etmektedir. Kanal 35 olarak FETÖ başta olmak üzere ülkemizi ve devletimizi hedef alan tüm terör örgütlerine karşı boynumuzu hiçbir zaman eğmedik ve eğmeyeceğiz. Özellikle sosyal medya üzerinden kanalımıza yapılan iftiralar ise kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır ve bugüne kadar yaptığımız yayınların arşivi de ortadadır. Kanal 35 olarak milli birlik ve beraberliğimiz için devletimizin ve necip Türk milletinin yanında olmayı ısrarla sürdüreceğiz" ifadelerine yer verildi. 
 
 
TOPTANCILIKTAN SANAYİCİLİĞE
 
1958 Manisa Kırkaağaç doğumlu olan Ahmet Küçükbay, ESİAD, İzmir Ticaret Odası, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği ve İhracatçı Birlikleri'ne üye. Küçükbay Yağ Sanayi A.Ş.'nin Kurucusu Hacı Akif Küçükbay ve eşi Hafize Küçükbay'ın büyük oğlu Ahmet Küçükbay, babasıyla 1970'lerin başından itibaren yürüttükleri gıda toptancılığından, 1978 yılında İzmir Bornova'da şu anki tesislerin bulunduğu yağ fabrikasını satın alarak sanayiciliğe adım attı.
 
Babası Akif Küçükbay'ın vefatından sonra Küçükbay Yağ Sanayi A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendi. Orkide markalı ürünleri ile yükselen, son olarak Ekiz ve Arı Yağ markalarını da bünyesine katan Küçükbay Yağ San. A.Ş.'nin yanı sıra, Reka Bitkisel Yağ A.Ş. Papix Plastik A.Ş., Hakbay Gıda Ambalaj ve Kimyevi Maddeleri İthalat İhracat San. Tic. A.Ş., Liman Gayrimenkul Yatırımları A.Ş., Egeden Tarım Ürünleri A.Ş., İzmir Ticaret Merkezi A.Ş., Salhane Emlak A.Ş., TÜRKBAY LLC (Amerika), Baharu Corparation (Japonya), Kanal 35 Televizyonu olmak üzere farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketleri bünyesinde barındıran Küçükbay Grup'un CEO'su olarak görev yapıyor.
 
İzmir'de, iki gün önce düzenlenen operasyon kapsamında da gayrimenkul, otomotiv, akaryakıt sektöründeki yatırımlarıyla tanınan, FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan Gediz Üniversitesi'nin kurucu üyelerinden Abdullah Kavuk ile bazı iş adamları ve şirket yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alınmıştı.
 
İŞTE İSİMLER
 
İzmir Emniyeti’nin bu sabah başlattığı operasyonla gözaltına alınan aralarında işadamlarının da olduğu 13 isim şöyle:
 
Ahmet Küçükbay
 
Nurettin Bilgin
 
Sebahattin Kasap
 
Durmuş Ali Şanal
 
Harun Kurt
 
Melih Göktanır
 
Remziye Aras
 
Ahmet Erdem Tekinay
 
Baha Abalıoğlu
 
Özcan Damoğlu (Ödemiş)
 
Kamil Karakaş (Çeşme’den)
 
Halil Mezik
 
Mehmet Yalçın
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER