Ege'nin Su Sıkıntısı Çözülüyor

Ege Bölgesi'nde Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca hayata geçirilen 26 proje yarın (Çarşamba) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

Ege'nin Su Sıkıntısı Çözülüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Kasım Çarşamba günü Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek toplu açılış töreni ile 375 tesisin kurdelesini kesecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca hayata geçirilen tesislerin toplam yatırım maliyeti 7.7 milyar lirayı buluyor. Saat 14.00'te başlayacak açılışta Türkiye'nin dört yanına telekonferans sistemi ile canlı bağlantılar da yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açacağı tesisler arasında DSİ 2. Bölge Müdürlüğü'nce İzmir, Manisa ve Uşak illerinde inşa edilen 26 proje de bulunuyor. Çeşme'nin su sıkıntısını çözecek Karareis ve Salman Barajları, Küçük Menderes Ovası'nda 15 bin 800 dekar araziyi sularayak, üreticiye her yıl 12 milyon lira ek gelir sağlayacak. Ödemiş Aktaş Barajı ve Uşak'ı yepyeni bir çehreye büründüren Dokuzsele Deresi Islah Projesi de Erdoğan'ın açacağı tesisler arasında yer alıyor.

İZMİR'E 185 MİLYON LİRALIK TESİS

3 ilde inşa edilen 26 projenin toplam maliyeti 386 milyon 50 bin lirayı bulurken açılacaklar arasındaki İzmir yatırımı ise 185 milyon lirayı aşıyor

30 Kasım itibari ile Uşak'ta 161 milyon 350 bin; Manisa'da ise 24 milyon 700 bin lira değerindeki tesis vatandaşın hizmetine sunulmuş olacak.

Açılışı yapılacak İzmir, Manisa ve Uşak yatırımları arasında en yüksek maliyetli yatırım 84 milyon 600 bin lira ile Ödemiş Aktaş Barajı ve Sulaması ilk sırada yer alıyor. Onu 55 milyon 250 bin liralık maliyeti ile Uşak Dokuzsele Deresi Islah Projesi ve 41 milyon 700 bin liralık maliyeti ile Uşak Uzundere Barajı izliyor.

PROJELER

İzmir'de Karaburun Karareis Barajı, Ödemiş Aktaş Barajı, Bergama Karalar Barajı, Karaburun Salman Barajı, Bergama Çamtepe Barajı, Kemalpaşa Yukarı Kızılca Göleti, Bergama Bayramcılar Göleti, Ödemiş Aktaş Barajı Sulaması, Bergama Karalar Barajı Sulaması, Bergama Bayramcılar Göleti Sulaması, Bayındır Yusuflu Arpacılar Deresi Taşkın Koruma Projesi, Tire Sarılar Mahallesi Künk Deresi Taşkın Koruma Projelerinin açılışı yapılacak. Manisa'da Demirci Ayvaalanı Barajı, Demirci Ayvaalanı Barajı Sulaması, Akhisar Selçikli Mahallesi Köyiçi Deresi Taşkın Koruma Projesi, Sarıgöl Bahadırlar ve Güneydamları Mahalleleri Karal Dere Taşkın Koruma Projesi 2. Kısımın açılışı yapılacak. Uşak'ta ise Merkez Uzundere Barajı, Merkez Kocadere Barajı, Merkez Selvioğlu Göleti, Merkez Eskisaray Göleti, Merkez Selvioğlu Göleti Sulaması, Merkez Dokuzsele Deresi Islah Projesi, Karahallı İlçe Merkezi Boyalı Dere Yankolu Taşkın Koruma Projesi, Merkez Bölme Deresi, Taşkın Koruma Projesi 2. Kısım, Merkez Bozkuş, İkisaray,Kılcan Köyleri ve Uşak Havaalanı Taşkın Koruma Projesi 1. Kısım,  Uşak Merkez Yeşildere Köyü Taşkın Koruma Projesi hayata geçirildi.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER