Ege'nin İki Yakası Birleşecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir-Midilli arasında gemi seferleri başlatmayı planladıklarını açıkladı. Türkiye ile Yunanistan’da deniz turizmi alanında faaliyet gösteren işadamları ve yatırımcıların katıldığı forumda konuşan Başkan Kocaoğlu, Yalova'da yapımı süren iki adet yüksek hızlı geminin tamamlanmasıyla 2017 yılının ortalarından itibaren seferlerin başlayacağını dile getirdi.

Türkiye ile Yunanistan’da deniz turizmi alanında faaliyet gösteren işadamları ve yatırımcılar “Türkiye-Yunanistan Deniz Turizmi ve Yatırımları Forumu” için İzmir’de bir araya geldi. Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosluğu ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi işbirliğiyle düzenlenen forumda, deniz turizminin geliştirilmesi yönündeki imkanlar ve turizm sektörüne yönelik yatırımlar masaya yatırıldı.
Forumun açılışına İzmir Valisi Mustafa Toprak, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kiriakos Loukakis, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Turizm Ataşesi Marina Rachmanidou, Yunanistan Yatırım Dairesi Başkanı Konstantinos Aggelopoulos, Yunanistan Kuzey Ege Vali Yardımcısı Nikos Katrakazos, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli ve iş dünyasının temsilcileriyle, deniz turizmi sektöründe faaliyet gösteren Türk ve Yunan işadamları katıldı.
 
Ortak değerlerimizi birlikte tanıtalım
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ortak bir tarihe ve ortak bir denize sahip iki ülkenin bu değerlerini birlikte tanıtarak pazarlaması ve Ege'de kalıcı barışı bu şekilde tesis etmeleri gerektiğini söyledi. Mülteci krizinden en fazla etkilenen iki ülkenin Türkiye ve Yunanistan olduğuna dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, "Hem turizm, hem denizcilik sektörü açısından birlikte yapacağımız çalışmalar, aramızda çözülmez gibi görünen Kıbrıs sorununun da çözüme ulaşmasında çok önemli adım olacaktır. Yaşanan mülteci krizi ve sıkıntılar ancak dayanışma sergilenerek aşılabilir" dedi.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, turizm sektörü adına önemli bir açıklama yaparak, özel olarak yaptırdıkları 32 knot hıza ulaşabilen 2 gemiyle 2017 ortasından itibaren Midilli-İzmir arasında seferlere başlamayı düşündüklerini söyledi. Başkan Kocaoğlu, İZDENİZ tarafından işletilmesi planlanan gemilerin kent turizmine önemli bir katkı yapacağını da sözlerine ekledi.
 
Başkan Kocaoğlu'nun Midilli müjdesinin ardından ilk kutlama Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kiriakos Loukakis'den geldi. 
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER