banner9

Ege'nin Gurme Haritası Açıklanacak

Kuşadası Efes Kongre Merkezi’nde 18-21 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı’nda (Aegean Hosttech Fair Platform), Ege’nin gurme haritası açıklanacak. Aynı zamanda dünya çapında ünlü şeflerine de ev sahipliği yapacak fuarın en önemli konuğu ise Dünya Şefler Birliği (WACS) Kıtalar Arası Direktörü Thomas A. Gugler ve ünlü şefler olacak.

Ege'nin Gurme Haritası Açıklanacak
Türkiye’nin her yerinden konaklama ve ağırlama tesislerinin tüm ekipman ve hizmetlerini karşılamaya yönelik olarak Platform Fuarcılık tarafından düzenlenen fuar, 300 katılımcı firmaya ev sahipliği yapacak. Fuarın en önemli yanı ise Ege mutfağının dünyaya tanıtılması olacak. Ege Bölgesi’nde ilk defa "Ege Şefler Şampiyonası" düzenlenecek. Jüriler arasında ise Dünya Şefler Birliği Kıtalar Arası Direktörü Thomas A. Gugler ve yine birliğin ünlü şefleri yer alacak. Böylece Ege mutfağının ve lezzetlerinin de dünya çapında tanıtımı yapılmış olacak.
 
Kuşadası’ndaki 4 günlük etkinlikte, gastronomide kalkınmanın hedeflendiği büyük bir buluşma da gerçekleşecek. Bu çerçevede düzenlenen panallerde gastronomideki gelişmeler dünden bugüne mercek altına alınacak. Bu kapsamda "Anadolu’da turizm ve gastronomi ile kalkınma", "Organik tarım ve gastronomi", "Kültürlerarası iletişimde turizmin önemi" ile "Turizmde işçi sağlığı ve iş güvenliği" konuları ele alınacak.
 
Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkan Vekili Rahmi Yılmaz, yarışmanın dışında fuarda ilk kez Ege Bölgesi gastronomi haritasının da açıklanacağını söyledi. Yılmaz, "Eğer işin içine aşçı girerse biliyoruz ki o fuarlarda unutulmaz anlar yaşanıyor. Biz de bu fuarda, kimsenin unatamayağı anlar yaşatacağımıza söz veriyoruz" dedi. Fuar süresince gastronomi ile ilgili önemli konuların da işleneceğini belirten Yılmaz, "Turizm ve gastronomi konusuna önem veriyoruz. Hedefimiz genç şeflerimizi dahada ileriye taşımak" dedi. Küresel ünlü şefler aracılığıyla Ege mutfağının tanıtımı açısından önemli bir fuar olacağını belirten Yılmaz, "Ege mutfağının yeni lezzetleri ve yeni yemekleri keşfedilecek. Özellikle çilekli dil balığı ve İzmir lokması gibi sürprizlerimiz olacak" diye konuştu.
 
Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan ise fuarın yalnızca Ege’nin damak tadını görücüye çıkarmakla kalmayacağını, aynı zamanda konaklama ve ağırlama sektöründe A’dan Z’ye tüm yeniliklerin de profesyonel ziyaretçilerle buluşacağını söyledi. Turizdeki daralmanın ancak yeni pazarlarla aşılabileceğine dikkat çeken Ceylan, "Yeni pazarların kapısını aralayacak bu fuar hem sektörün ihtiyaç duyduklarına yanıt verecek hem de kış ortasında yaz turizmine doping olacak" dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER