Egeliler Dev Otomotiv Buluşmasında

EGOD’dan 60 kişilik heyet, sektördeki tüm gelişmeleri izleyebilmek için 10-16 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek otomotiv fuarına gidecek.

Egeliler Dev Otomotiv Buluşmasında

 

Ege Otomotiv Derneği (EGOD), üyelerini dünyanın en büyük otomotiv fuarı olan ve 2 yılda bir Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen "Automechanika 2012 Uluslararası Otomotiv Yedekparça ve Aksesuvarları Fuarı"na götürecek. Önceki yıl 20 firmadan 30 kişilik bir heyetle Frankfurt'a giden EGOD heyeti, bu yıl 44 firmadan 60 kişilik bir ekiple otomotiv endüstrisindeki gelişmeleri inceleyecek. İnci Akü, Hayers Lemmerz İnci, CMS, Cevher Döküm, Tiryakiler Otomotiv, Erenli Kauçuk, Pompasan gibi Ege Bölgesi'nin önde gelen otomotiv firmalarının standlarının da yer aldığı, 10-16 Eylül tarihleri arasında yapılacak fuarda incelemelerde bulunacak otomotivciler, sektördeki gelişmeleri yakından izleyebilecek. KOSGEB'in de katılımcı firmaların giderlerinin büyük bir bölümünü karşıladığı fuara dünyanın her yerinden otomotivciler gelerek iş bağlantıları gerçekleştiriyor. 
Otomotiv sektöründe dünyada hızlı bir değişim olduğunu belirten EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, bu değişime ancak sektördeki en son yenilikleri yerinde görerek ayak uydurabileceklerini söyledi. İduğ, bu amaçla önceki yıl olduğu gibi bu yıl da otomotiv sektörünün kalbi olarak nitelendirilen ve dünyanın önde gelen markalarının katıldığı "Automechanika 2012 Uluslararası Otomotiv Yedek Parça ve Aksesuvarları Fuarı"na ziyaretçi katılım organizasyonu yaptıklarını belirtti. İduğ, "İzmir'den otomotiv sektörünün önde gelen firmalarının temsilcileri ile 10-16 Eylül tarihlerinde Frankfurt'ta olacağız. 44 firmadan 60 kişilik bir ekiple Frankfurt'a adeta bir çıkarma yapıyoruz. Otomotiv yan sanayi üreticilerinden, satış ve servis istasyonlarına kadar çok geniş bir yelpazede firma temsilcileri ekibimizde yer alıyor. Frankfurt Fuarı'nda otomotiv sektöründeki bütün yenilikleri, teknolojinin sektörü getirdiği noktayı ve yeni ürünleri görme şansımız olacak" dedi. 
Sektörde her yıl önemli değişiklikler olduğunu, 5 yıl içinde, bugün satılan yedek parçaların büyük bir kısmının satılmayacağını, bu nedenle kendilerini yenilemeleri gerektiğini belirten İduğ, "Otomotivde elektrikli otomobil teknolojisi kısa süre içinde daha da gelişecek. 5 yıl içinde yollarda elektrikli otomobillerin sayısı önemli miktarlara yükselecek. Bu otomobillerin yedek parça, servis hizmetleri de farklı olacak. Biz şimdiden bu değişikliklere uygun olarak kendimizi yenilemeliyiz. Yoksa birkaç yıl içinde iş hacimlerimizi ciddi oranda kaybedeceğiz" diye konuştu. 
EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, kendi firmasının da yıllardır otomotiv fuarında stant açtığını söyledi. Otomotivde dünyanın iki önemli fuarı olduğunu, bunlardan birinin Frankfurt, diğerinin de Hannover olduğunu belirten Tiryaki, "Dünyada otomotiv sektörünün geldiği noktayı bu fuarlarda görüyorsunuz. Avrupa'da işlerin yavaşladığı bir dönemde fuarda yer almak, yeni müşterilerin kazanılması anlamında çok önemli" diye konuştu.
Frankfurt'ta 2 yılda bir yapılan Automeckhanika Uluslararası Otomotiv Fuarı bu yıl 22. kez gerçekleştirilecek. Dünyanın en büyük otomotiv fuarı olan Automechanika'ya 5 bine yakın firma katılarak ürünlerini sergiliyor. Sektördeki yeniliklerin sergilendiği fuar, otomotivin geleceğine de ışık tutuyor. 2010 yılında gerçekleştirilen fuara 200 bine yakın ziyaretçi katıldı. Stand açan firmaların yüzde 80'i ise Almanya dışından katıldı. 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2012, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER