Egeli İhracatçılardan Bakan Zeybekci'ye Destek

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci hakkında Alman Bild Gazetesi’nin internet sitesinde çıkan habere tepki gösterdi. Ünlütürk, Bild’i Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den özür dilemeye çağırdı.

Egeli İhracatçılardan Bakan Zeybekci'ye Destek
 
Bild gazetesinin ifadelerin dost bir ülkenin Bakanı için değil, hiç kimse için kullanılamayacağını dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Almanya’da hükümet yetkililerinin son dönemde Türkiye aleyhine yükselen söylemlerin Bild’e bu haberi bu şekilde yazma cesareti verdiğini savundu. Türkiye ile Almanya’nın bağlarının çok güçlü ve tarihi olduğuna dikkati çeken Ünlütürk, "İki tarafta bu bağların koptuğunda zararlı çıkacağını hesaba katarak hareket etmeli. Türkiye Almanya’ya 14 milyar dolar yıllık ihracat yaparken, 21 milyar dolar ithalat yapıyor. 3 milyonu aşkın Türk kökenli insan Almanya’da yaşıyor. Türkiye’de çok sayıda Alman firmasının yatırımları var. İki ülke arasındaki ilişkilerin derinliği bu kışkırtıcı söylemleri boğacaktır" diye konuştu.
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi ’Türk ihracat gemisinin kaptanı’ olarak tanımlayan Ünlütürk, Bakan Zeybekci’ye yapılanın, habercilik ve basın özgürlüğü ile açıklanabilir bir durum olmadığını savundu. Ünlütürk, "Gazeteciler haber yaparken, temel insan haklarını göz ardı edemezler. Unutulmamalıdır ki bir ülkenin resmi makamlarını temsil eden kişileri hedef alan hakaretler sadece şahısları değil, o ülkenin bütün vatandaşını hedef almaktadır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER