banner24

Ege'den Hükümete 'Kırmızı Kart'

Ege Bölgesi'ndeki illerde çalışan memurlar, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yüzde 3.5+4 zam teklifi yapan hükümeti uyarmak için iş bıraktı. Eylemler tüm illerde olaysız geçti.

Ege'den Hükümete 'Kırmızı Kart'

Çanakkale'de memurların maaş zammı oranını protesto etmek için yaptığı eylem renkli görüntülere sahne oldu. Seyyar arabalarla yürüyüp yoksulluğu simgeleyen memurlar, boş cüzdanlarını da yere atıp hükümetin 2012 yılı için önerdiği 3.5+4 zam oranını protesto etti. Kamu-Sen ile Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu'nca düzenlenen, öğretmeninden, sağlıkçısına kadar çok sayıda memurun üyesi bulunduğu, diğer sendikaların da destek verdiği maaş zammı eylemi Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşti. Eylemde, Kamu-Sen Çanakkale İl Temsilcisi Ülfettin Yalın ile Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi ve Eğitim-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Bozdemir birer konuşma yaparak, zammın yetersiz olduğunu ifade etti. Hep bir ağızdan 10'uncu Yıl Marşı'nı söyleyen memurlar, 'AKP 3.5 Atıyor', 'Türkiye Sevdamız, Ekmek İçin Sevdamız', 'Ücretli Köle Olmayacağız', 'Hükümet Zammını Al Başına Çal', 'Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek', 'Vekillere zam çok memura yok', 'Memuruz Haklıyız Kazanacağız' sloganları attı. Ayrıca memurların açtığı, 'AKP 3.5 Atıyor', 'AKP Memuru Paketledi', 'AKP'nin Dağı yüzde 3.5 (Fare) Doğurdu' pankartları dikkat çekti. Memurların zam eylemi halay çekerek sona erdi.

Manisa'da KESK, Kamu-Sen, Eğitim-İş, Emekli-Sen ve Memur-Sen'e bağlı yaklaşık 5 bin kamu çalışanı caddelerde yürüyerek hükümetin zammını protesto etti. Hastanelerde acil durumlar dışında hizmet verilmezken, okullarda ise eğitim bir günlüğüne durdu. KESK'e bağlı sendikalar Manisa merkezde iki ayrı koldan sabah erken saatlerde toplanarak Manolya Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık 'Hükümet zammını al başına çal' sloganları atıldı. Memur-Sen üyeleri Kültür Sitesi, Eğitim-İş Sendikası ise kendi şubelerinin önünden Manolya Meydanı'na kadar yürüdü. Sendikaların basın açıklaması yeri Manolya Meydanı oldu. İlk olarak Kamu-Sen'e bağlı sendikalar basın açıklaması yaptı. Bu sırada Eğitim-İş'e bağlı sendika üyeleri meydana 100 metre kala açıklamanın bitmesini bekledi. Kamu-Sen'in açıklamasının ardından meydanı giren Eğitim-İş üyeleri halaylar çekti ve Eğitim-İş Manisa Şube Başkanı Necdet İnce, yaptığı açıklamada, hükümetin kamu emekçisini iyice fakirleştirerek kendisine köle etmek istediğini savundu. Eğitim-İş'in ardından meydanı KESK'e bağlı sendikaların üyeleri doldurdu. Yaklaşık 2 bin sendika üyesi ellerindeki pankartlarla ve sözlü olarak zammı protesto etti.

Sarıgöl İlçesi'nde de ortak basın açıklaması yapan memurlar topluca Demokrasi Parkı'nda Uşak Kızılay Kan Merkezi ve Sarıgöl Kızılay Şubesi'nce başlatılan kan bağış kampanyasına katıldı.

Muğla'da Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen, KESK ve Kamu-Sen'e bağlı sendikalar iş bırakma eylemine katıldı. Sınırsızlık Meydanı'ndaki eylemde sendika üyeleri, Atatürk fotoğrafları taşıyıp, birlik ve beraberlik içerisinde türküler eşliğinde halaylar çekti. Sendikaların hükümetin teklif ettiği zammı kabul etmeyerek aldığı iş bırakma eylemi çerçevesinde Muğla'da binlerce kişi sabahın erken saatlerinde Sınırsızlık Meydanı'nda toplandı. Pankartlar taşıyan çalışanlar, çeşitli sloganlar attı. Topyekün hareket eden sendika üyeleri, örnek davranış örneği sergilediler. Atatürk fotoğraflarının taşındığı eylemde teypten çalınan türküler eşlinde halaylar çekildi.

Muğla Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki doktorlar da iş bırakma eylemine gitti. Acil ve yoğun bakım haricinde sağlık çalışanları iş bıraktı.

Aydın'da Sevgi Yolu'nda düzenlenen memur eylemine, MHP Aydın İl Başkanı Fevzi Köse, CHP Aydın İl Başkan Adayı Barkan Kalınomuz, Aydın Tabip Odası, Türk Eğitim-Sen, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Eğitim-İş Aydın İl Temsilcilikleri ve diğer sendika temsilcileri katıldı. Memurlar adına bir konuşma yapan Türkiye Kamu-Sen Aydın Temsilcisi Rıdvan Naci Devli, "Memurları, emekliyi enflasyona ezdirmedik deyip, ülkenin kaymağını yandaş çevrelere dağıtanları gördünüz. Günlerce, bu sözde sendikaların ve siyasetçilerin büyük bir nimetmiş gibi anlattığı toplu sözleşme tiyatrosunu izlediniz" dedi. Eylemde memurlar slogan atıp, halay çekti. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylem olaysız sona erdi.

Kuşadası ilçesinde de KESK'e bağlı memurlar sabah saatlerinde Adnan Menderes Bulvarı'nda, Memur Sen ile Eğitim İş'e bağlı memurlar İsmail Cem Meydanı'nda toplandı. KESK'e bağlı memurlar Türk Büyükleri ve Aydınlanma Parkı'na kadar yürüyüş yaptı. Çevredeki esnafın alkışla destek verdiği memurların eylemini turistler de ilgi ile izledi. Çeşitli sloganların atıldığı eylemde basın açıklamasını Eğitim Sen Kuşadası temsilcisi Bahadır Ferit Akın okudu. Basın açıklaması sürerken, İsmail Cem meydanında toplanan grup yürüyüşe geçeren KESK'in eylemine katılmak üzere parka geldi. "Yaşasın memurların kardeşliği" sloganı ve alkışlar ile birleşen gruplardan Memur Sen üyelerinin hükümeti hedef alan sloganlara katılmadıkları görüldü. Memurların eylemi halaylar ve türkülerle sona erdi.

Denizli'de de öğretmenler ve doktorlar iş bıraktı. Denizli'deki eylemler düğün havasında geçti. KESK Delikliçınar Meydanı'nda, Memur-Sen'e Bağlı Eğitim-Bir-Sen ile Eğitim-İş Bayramyeri Meydanı'nda eylem yaptı. Davul zurna eşliğinde halaylar çeken memurlar, hükümeti protesto etti. Pankartlara yazılan yazılarda da hükümet protesto edilirken, eylem adeta düğün havasında geçti. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı Denizli'deki eylemlerde herhangi bir olay çıkmadı. Denizli'de memur eylemi yaklaşık 3 saat sürdü. Eylem günlük hayatı olumsuz etkilemedi, ancak 1000 civarında öğretmenin okula gitmediği ve derslerinin boş geçtiği öğrenildi.

Kamu çalışanlarının bir günlük iş bırakma eylemi Balıkesir'de son yılların en geniş katılımlı eylemi oldu. İş bırakma eylemi özellikle okullarda etkili olurken, öğretmenlerin birçoğu derslere girmedi. Kamu-Sen, KESK, Memur-Sen ve Eğitim-İş'in ayrı ayrı düzenlediği eylemlere katılımın yoğunluğu dikkat çekti. Kamu-Sen'e üye kamu çalışanları sendika binası önünde toplanıp, davul zurna eşliğinde yürüyerek Yeşilli Meydanı'na ulaştı. Kamu-Sen üyeleri 'Türkiye sevdamız, ekmek için kavgamız', 'sadaka zammına hayır' sloganları attı. KESK Balıkesir Şubeler Platformu'nun eylemi de Taşıma Merkezi'nde başladı. KESK üyeleri Milli Kuvvetler Caddesi'nden Alihikmetpaşa Meydanı'na yürüdü. '3.5 veren, 3.5 atar', 'yandaş değil, direnen kazanacak' pankartları dikkat çekti. Memur-Sen'in eylemi de KESK'in ardından Alihikmetpaşa Meydanı'nda gerçekleştirildi.

Uşak'ta Belediye Meydanı'nda toplanan çeşitli sendikalara bağlı yaklaşık bin 500 memur, 150 polisin görev aldığı eylemde, ellerinde Türk bayrakları ve dövizlerle sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na yürüdü. Anıt önünde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, memurlar davul zurna eşliğinde halay çekti. Mesai saatinin başlaması üzerine PTT Uşak Merkez Şubesi'nde bazı memurlar eylem yapınca, hizmetin aksamaması için vezneyi PTT Uşak Merkez Müdürü Murat Boz açarak, vatandaşların işlemlerini gerçekleştirdi. Bazı okullara da "Bu okulda grev var" yazılı afişler asıldı. Afişler polis tarafından toplatılırken, Atatürk Anıtı önünde eylemlerine devam eden memurlar adına açıklamayı KESK Uşak Şubeler Platformu Sözcüsü Deniz Ertunç yaptı. Konuşmalar sırasında başlayan yağmur yağışı şiddetini artırınca memurlar dağılmak zorunda kaldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER