banner9

Ege'de Kreş Ücreti İsyanı Büyüyor

İzmir'in Bornova İlçesi'nde, Ege Üniversitesi Hastanesi'nin bir grup çalışanı, arttırılan kreş ve anaokulu ücretlerinin düşürülmemesi nedeniyle basın açıklaması yaptı. Eyleme katılanlar, üniversite yönetimi tarafından gönderilen ve kreş ücretinin ödenmemesi durumunda çocuklarının kayıtlarının silineceğinin yazılı olduğu belgeleri ateşe verdi.

Ege'de Kreş Ücreti İsyanı Büyüyor
Ege Üniversitesi Başhekimliği önünde Türk Sağlık Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Genel Sağlık İş Sendikası'nın temsilcileri ve üyeleri bugün öğlende bir basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 70 kişi, "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.
 
Grup adına ortak basın açıklamasını Genel Sağlık İş İzmir Şube Sekreteri Kaan Kabasakal yaptı. Ege Üniversitesi'nin yaklaşık 8 bin çalışanı olan büyük bir aile olduğunu belirten Kabasakal, "Üç aydır kreş ve anaokullarımızla ilgili inanılması zor akla zarar gelişmeler olmakta. Rektörlük ile ona bağlı Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından harcama kalemleri ve personel ücretlerinin karşılanmasında yaşanan sıkıntılara atfederek, kreş ve anaokulu ücretlerine yüzde 40 ile 60 oranında zam yapmıştır. Çalışan ebeveynler için bu bir yıkım demektir. Yaklaşık bin 300 TL ücret alan bir çalışan 350 TL ödüyorken 600 TL ödemek zorunda kalacaktır. Çalışanların yüzde 4 ile 6 oranında maaş artışı aldığı bu ülkede bu zamlar nasıl göğüslenecek. Bu anlayış sosyal devlet anlayışına terstir. Bu güne kadar çalışanlarımızın bir kısmı Maliye Bakanlığı'nın belirlediği alt sınır olan 140 TL ödeme yapıyordu. Gerçekte ücretsiz sunulması gereken bir sosyal hak olan kreş ve anaokulu hizmeti için bizim talebimiz, yapılan zam oranlarının kabul edilebilir seviyeye çekilmesidir. Bu zamları karşılayamayan ailelerin çocuklarını arkadaşlarından koparacak kadar vicdansız mısınız? Mücadelemiz sürecek" dedi. 
 
Açıklamanın ardından gruptakiler, üniversite yönetimi tarafından gönderilen ve kreş ücretinin ödenmemesi durumunda çocuklarının kayıtlarının silineceğinin yazılı olduğu belgeleri ateşe verdi.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER