Ege'de 26 DSİ Projesinin Açılışı Yapıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hayata geçirilen 7.7 milyar liralık 375 yatırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara’daki törenle açıldı. Törende Ege Bölgesi’nden Uşak Dokuzsele Deresi Islah Projesi’ne canlı bağlantı yapılırken; hizmete giren tesisler arasında İzmir, Manisa ve Uşak’ta toplam 386 milyon liraya mal olan 26 DSİ projesi yer aldı.

Ege'de 26 DSİ Projesinin Açılışı Yapıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplu açılış töreni ile 7.7 milyar liraya mal olan 375 tesisin kurdelesini kesti. Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törende kürsüye ilk olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu çıktı. 1000 günde 1000 gölet projesi kapsamında 1071 göleti devreye soktuklarını kaydeden Eroğlu açılışı yapılan tesislerin üreticiye her yıl 1 milyar lira kazandıracağını söyledi
 
Başbakan Binali Yıldırım ise "Türkiye eski Türkiye değil. Son 44 yılın en kurak dönemini yaşadık, ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın yatırımları ile bu durumdan fazla etkilenmedik. Günü kurtarmak için değil yarınlara imza atmak için çalışıyoruz" dedi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na geldiğinde Türkiye’nin megopol şehrinin susuzlukla kıvrandığını söyleyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Veysel Hoca’mızı İSKİ’nin başına getirerek önce İstanbul’u daha sonra da kendini DSİ ve Bakanlığa atayarak Türkiye’nin su sıkıntısını çözdük. Eskiden bir temel atıldı mı üstünde yıllarca hayvanlar otlardı artık daha temel atarken hangi gün hangi saatte biteceğinin sözünü veriyoruz" diye konuştu.
 
Projelerde çalışan personele ve yüklenici firma çalışanlarına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; Başbakan Binali Yıldırım ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Türkiye’nin dört yanına canlı bağlantılar yaptı. Uşak Dokuzsele Deresi Islah Projesi alanından Uşak Valisi Salim Demir, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cihan ve DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker ile kent protokolü Erdoğan’ın hayırlı olsun sözleriyle butona basarken; Ege Bölgesinde DSİ’nin hayata geçirdiği 26 projeyi birden açtı
 
Erdoğan’ın açılışını yaptığı tesisler arasından Çeşme’nin içme suyu sıkıntısını bitireceği belirtilen Karareis ve Salman Barajları, Küçük Menderes Ovası’nda çiftçiye her yıl 12 milyon lira kazandıracak Ödemiş Aktaş Barajı ve Uşak’taki Dokuzsele Deresi Islah Projesi de yer alıyor
 
İZMİR’E 185 MİLYON LİRALIK TESİS
 
Üç ilde inşa edilen 26 projenin toplam maliyeti 386 milyon 50 bin lirayı bulurken;  İzmir’e yapılan yatırım ise 185 milyon lira oldu. 30 Kasım itibari ile Uşak’ta 161 milyon 350 bin, Manisa’da ise 24 milyon 700 bin liralık yatırım yapılan tesisler hizmete sunulmuş oldu.
 
 
 
AÇILAN TESİSLER
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan’ın açtığı tesisler şunlar:
 
İzmir: Karaburun Karareis Barajı, Ödemiş Aktaş Barajı, Bergama Karalar Barajı, Karaburun Salman Barajı, Bergama Çamtepe Barajı, Kemalpaşa Yukarı Kızılca Göleti, Bergama Bayramcılar Göleti, Ödemiş Aktaş Barajı Sulaması, Bergama Karalar Barajı Sulaması, Bergama Bayramcılar Göleti Sulaması, Bayındır Yusuflu Arpacılar Deresi Taşkın Koruma Projesi, Tire Sarılar Mahallesi Künk Deresi Taşkın Koruma Projesi.
 
Manisa: Demirci Ayvaalanı Barajı, Demirci Ayvaalanı Barajı Sulaması, Akhisar Selçikli Mahallesi Köyiçi Deresi Taşkın Koruma Projesi, Sarıgöl Bahadırlar ve Güneydamları Mahalleleri Karal Dere Taşkın Koruma Projesi 2. Kısım.
 
Uşak: Merkez Uzundere Barajı, Merkez Kocadere Barajı, Merkez Selvioğlu Göleti, Merkez Eskisaray Göleti, Merkez Selvioğlu Göleti Sulaması, Merkez Dokuzsele Deresi Islah Projesi, Karahallı İlçe Merkezi Boyalı Dere Yankolu Taşkın Koruma Projesi, Merkez Bölme Deresi, Taşkın Koruma Projesi 2. Kısım, Merkez Bozkuş, İkisaray,Kılcan Köyleri ve Uşak Havaalanı Taşkın Koruma Projesi 1. Kısım,  Uşak Merkez Yeşildere Köyü Taşkın Koruma Projesi
 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER