Ege Tıp'tan Robotik Cerrahi İle 900'üncü Ameliyat

EGE Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde robotik cerrahi kullanılarak 900’üncü ameliyat gerçekleştirildi.

Ege Tıp'tan Robotik Cerrahi İle 900'üncü Ameliyat
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin, Türkiye’de bu tür ameliyatların yapıldığı 35 merkezden biri olduğunu belirten EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, robotik cerrahi yöntemiyle ameliyat yapan ekibi ziyaret etti. Prof. Dr. Budak "Tıp Fakültemiz hem Türkiye hem de dünya çapında önemli bir yere sahip. Dünya çapında derece yapması da bu durumu gösteriyor. Kadromuz çok güçlü. Robotik Cerrahi bölümümüz ise Türkiye’de en fazla robotik ameliyatların yapıldığı merkezlerden birisi. Burada Tıp Fakültesi Hocalarımızın ciddi bir başarı hikâyesi var" dedi.
 
Avantajı çok
 
Robotik cerrahinin pek çok avantajları olduğunu belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Semerci ise ‘"Kliniğimizde açık cerrahi ameliyatları da yapılıyor ama son dönemde hastalarımız daha çok robotik cerrahiyi tercih ediyorlar. Çünkü robotik cerrahinin ameliyat sonrası hastaların konforu açısından pek çok avantajı var. Biz üroloji ana bilim dalı olarak 4 öğretim üyemiz ile özellikle prostat ve böbrek cerrahisinde robotik cerrahiyi kullanıyoruz" dedi.
 
'Davet alıyoruz'
 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özer Makay, kapalı yöntemle yapılabilecek ameliyatların robotik cerrahi ile yapılabileceğini belirterek, "Bu konuda eğitim vermek üzere hem ulusal hem de uluslararası pek çok sağlık kuruluşundan davet alıyoruz. Robotik cerrahiye sahip olmamızın bir diğer avantajı ise kendi asistanlarımıza da bu eğitimi verme şansımızın olması. Bu sayede geleceğin cerrahlarını yetiştiriyoruz" diye konuştu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER