EGE-KOOP'a Makedonya'dan Dev Teklif!

Makedonya’nın Türkiye ile İlişkilerden Sorumlu Bakanı Hadi Nezir, EGE-KOOP’a, Makedonya’nın TOKİ’si olması çağrısında bulundu.

EGE-KOOP'a Makedonya'dan Dev Teklif!

Sağlık Serbest Bölgesi Projesi ile son dönemde adından çokça sözettiren Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, yoğun gündemi arasında yurtdışı olanaklarını da göz ardı etmiyor. Daha önce Makedonya Büyükelçisi Goran Taskovski’nin ısrarlı daveti üzerine Makedonya’ya giderek, burada çeşitli temaslarda bulunan Aslan, yine resmi bir davetle ikinci kez bu ülkenin yolunu tuttu. Burada üç büyük kentin Belediye Başkanı ile bir araya gelen Aslan, Makedonya’nın Türkiye ile İlişkilerden Sorumlu Bakanı Hadi Nezir ile de görüştü.

Türk işadamlarına ülkesinde yatırım yapmaları için acele etmeleri çağrısında bulunan Bakan Nezir, “Makedonya, Türkiye’den önce 2014’te Avrupa Birliği’ne üye olacak. Ondan sonra istesen de Makedonya’da iş yapmakta zorlanılacak.” dedi. İşbirliği için tam zamanı” diyen Nezir, Türk konut devi Ege-Koop’a da Makedonya’nın TOKİ’si olma önerisinde bulundu. Nazir, “ Makedonya’nın ‘herkese bir ev’ politikasının uygulanmasında kurumunuz yeralmalı. Ege-Koop’u bekliyoruz. Ege-Koop ile Makedonya, Türkiye’deki TOKİ benzeri bir kurum oluşturmak yönünde ortak girişimde bulunabilirler. Makedonya’da Türk mimarisi ile konut yapmak isteyen girişimciler bulunuyor. Bakanlık olarak Ege-Koop ile Makedon işadamlarını buluşturalım. Ayrıca yine Ege-Koop ile Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı’nı bir araya getirelim. Hükümet ile el sıkıştığınız an her şey tamamdır. Mevzuatı da değiştirip, sadeleştirdik. Tek başvuru ile işlem tamamlanacak” şeklinde konuştu.

Aslan, Ege-Koop’un Makedonya ya da başka ülkelerde proje üretip üretmeyeceği sorusuna da, “ Yurtdışında yatırım yapabilmek için ayaklarınızı sağlam basıyor olmanız lazım. Özellikle Makedonya’da gerekli çalışmaları sürdürüyoruz. Manastır’da eski askeri alanın ormanı da koruma kapsamına alan imar planı dikkate değer. Olanakları inceledik şimdi değerlendirme aşamasındayız. Ege-Koop dünyanın her yerinde proje üretip, uygulayabilecek kapasitededir. Zaten gelen tüm bu talepler de Ege-Koop’un marka değerinin artık sınırların dışına taştığının en somut göstergesidir.” karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2012, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER