Ege Denizi'nde Kaçak Operasyonu

Sahil Güvenlik ve Gümrük Muhafaza ekiplerinin Ege Denizi’nde gerçekleştirdiği ortak operasyonlarda toplam 107 kaçak kurtarıldı.

Ege Denizi'nde Kaçak Operasyonu
 
Çeşme, Çiftlik Köy, Fenerburnu açıklarında düzensiz göçmen görüldüğü bilgisini alan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri Çeşme Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği’nden takviye kuvvet istedi. Bunun üzerine Gümrük ekiplerinin hizmetinde kullanılan ’505 GMR Turgut Reis’ isimli devriye botu ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ’SAGET-12’ isimli botlar olay yerine gönderildi. Ekipler, arızalanan botta balık istifi doldurulmuş 54 kaçak olduğunu belirledi. Öncelikle kadın ve çocuklardan oluşan 26 kişilik grup Sahil Güvenliğe bağlı bota alındı. Diğerleri de Gümrük Muhafaza botuyla Çeşme’ye taşındı. İşlemlerin gerçekleşmesinin ardından 14 kadın, 6 kız çocuk, 6 erkek çocuk ve 28 erkek olmak üzere toplamda 54 Suriye uyruklu göçmen Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.
 
Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Gümrük Muhafaza birimlerinin ikinci operasyonunda da 53 kişi kurtarıldı. Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı ve Gümrük Muhafaza ekipleri yeni Çeşme Uç Burnu açıklarından gelen ihbar üzerine bölgeye gitti. Sakız adasına geç isterken botlarının batması üzerine 53 kişinin Alev Adası’na çıktığı belirlendi. Hava ve deniz şartlarının uygun olmaması nedeniyle adaya yanaşmakta güçlük çeken ekipler, üç saatlik bir çalışma sonunda bölgede bulunan bir balıkçı teknesi ile adaya yanaştı. Göçmenler balıkçı teknesi ile adadan alınıp Gümrük Muhafaza botuna getirildi. Aralarında 20 günlük bir bebeğin de bulunduğu 40 erkek, 5 kadın, 8 çocuk olmak üzere toplam 53 kişilik göçmen grubu daha sonra Dalyan Limanı’na taşındı. Bu olayla ilgili de soruşturma başlatıldı.
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER