EBSO Başkanı Yorgancılar Ben TV'ye Konuştu

Üç Gazeteci Bir Konuk programının bu haftaki konuğu Ege Bölgesi Sanayi Odası Odası Başkanı Ender Yorgancılar oldu.

Burak Cilasun / Ben TV
 
Ben TV’de yayınlanan, usta gazeteciler Erol Yaraş, Hamdi Türkmen ve Ünal Ersözlü’nün her hafta dikkat çekici konuklara çarpıcı sorular sorduğu Üç Gazeteci Bir Konuk’ta konuk koltuğuna Ender Yorgancılar oturdu. Türkiye'nin önünde çözülmesi gereken ilk meselenin terör olduğunu dile getiren Yorgancılar, 1300 liralık asgari ücret konusunda da tespit ve uyarılarda bulundu.
 
Program ilk olarak Erol Yaraş'ın “Bu kadar açık ara bir seçim sonucunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 2015 kayıp bir yıl mı oldu?” sorularıyla başlarken, Yorgancılar seçimlerle gelişen belirsizlik sürecinin sona erdiğini dile getirdi.
 
“Seçim sonuçları sandıkta ortaya çıkan milli iradenin yansımasıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi'ni de buradan tebrik etmek gerekiyor. Halkımız iradesini çözümsüzlük yerine istikrardan yana belirtti. Türkiye 2 senedir 4 önemli seçimi geride bıraktı. Seçim olduğu sürece bir belirsizlik var. Ülkelerin risk birimleri var. Bu bizde 240'lara 290'lara kadar çıkmıştı. Bundan sonra aşağıya inecek. Bence artık seçim süreçleri bitmiştir. Önümüzdeki 4 yıl boyunca da seçim gözükmemektedir. Artık 2023 hedefleri doğrultusundaki kararların bir an önce uygulanması gerekiyor. Piyasa, politika ve pazar önemli. Yabancı yatırımcıların fikirleri hepimizi ilgilendiriyordu. Bizde politika kısmı geride kaldı. Piyasada FED'in kararları önemli. Pazarla ilgili özellikle... “
 
“Yaşlı Avrupa bizim rakibimiz değil”
 
Yorgancılar, 2015'in kayıp yıl olarak adlandırılmasının nedenlerini de şu sözlerle ifade etti;
 
İhracatta düşüşü hep birlikte yaşadık. İhraç rakamlarımız aşağıda. İstihdamda istenilen rakamları yakalayamadık. Büyümede yüzde 3'lük oranda takılı kaldık. Gerçi Avrupa'daki binde 3'lük büyümeler karşısında Türkiye'nin büyümesi bir başarı ama yaşlı Avrupa bizim rakibimiz değil. Bizim rakiplerimiz Çin, Hindistan, Pakistan gibi ülkeler. Bizde bir belirsizliğin getirmiş olduğu kayıp vardı. Siyaset önemli, dünyadaki gelişmeler var, bu gelişmelerle ilgili önlemlerin alınamayışından kaynaklı sıkıntılar var. Dolar seçim öncesi 3,04'lere kadar çıktı. Sanayicimiz o gün o paradan transfer yaptı, bugün 2,84... 1 milyon dolarlık ticaret varsa aradaki 20 kuruştan ortaya çıkan kaybı siz düşünün. Türkiye'de döviz kurlarının artmasından dolayı negatif durumlar oluştu.”
 
“Anayasa, parlamentonun görevi”
 
Yeni bir Anayasa'ya ilişkin fikirlerini dile getirirken konuyu politikacıların çözmesi gerektiğini söyleyen Yorgancılar, mülteciler konsunda da Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi yalnız bıraktığını söyledi.
 
“Türkiye'nin çözmesi gereken ilk konu terör. Güvenliğin olmadığı ortamda ihracatın, ticaretin hiçbir önemi yok. Önce vatan, önce bayrak. Güvenli bir ortamda olmadığınız durumda neyi üreteceksiniz, kime satacaksınız? İlk olarak terör çözülmeli. Bununla birlikte mülteci konusu var. Mülteci konusunda biz yalnız bırakıldık. Bu konuda ülkemiz hassasiyet ve özen gösterdi ama dünyadaki tüm ülkelerin de bu işe sahip çıkması lazım. Biz bunu tek başımıza çözemeyiz. Suriye bizim komşumuz ama başka ülkenin de komşusu olabilirdi. Böyle bir durumda da Türkiye yine oradan gelecek insanları misafir ederdi diye düşünüyorum. Yunanistan'da bir adanın belediye başkanı, “Mültecileri defnedecek yerimiz kalmadı.” diye açıklama yaptı. Din, dil, ırk farklı olabilir ama bunlar insan. Tam bir dram. Bunu tek başına ülkemizimn çözmesini beklemek yanlış. Avrupa Birliği'nin de gereken hassasiyeti göstermesi gerekiyor. Anayasa konusunda Odalar Birliği olarak, Sayın Meclis Başkanı Cemil Çiçek Bey ile birlikte Anayasa toplantıları yaptık. Herkes arzu ettiği Anayasa'yı dile getirdi ve çalışma yapıldı. Bir seçim yapıldı ve AB içinde sandığa Belçika sonrasında sandığa en yoğun giden ülke konumundayız. Bizler siyasetin içinde değilsek tek hakkımız oyumuzu kullanmak. Anayasa'yı tartışmak ve çözmek siyasetçilerin görevi. Demokratik bir anlayışa sahipsek herkes yerini bilmek durumunda ve bu iş parlamentonun görevidir. 4 parti farklı anlayışta olmalarına rağmen bir araya gelerek çalışacaklar ve biz de bu yeni Anayasa'ya uyacağız.” 
 
“Halka saygı duymak gerekiyor”
 
Başkanlık sistemi tartışmalarını nasıl bulduğuna dair gelen bir soruyu da cevaplayan Yorgancılar, “Başkanlık sistemi ülkemiz için 2-3 yıldır gündemde olan bir konu. Ben demokratik yapıya çok inanan bir insanım. Seçim sonucunda halkımızın verdiği oylar neticesinde parlamentoda alınacak karar başkanlık sistemini çıkartacaksa ona saygı duymak gerekiyor. İş referanduma giderse halkın vereceği karara yine saygı duymak gerekiyor.” dedi.
 
“İnşallah İzmir'den bakan sayımız çok olur”
 
Seçimle birlikte AK Parti'nin İzmir'deki milletvekilleri içinde bakanlık yapabilecek isim sayısının çokluğuna da dikkat çeken Yorgancılar, “Ben şehrimizden mümkün olduğu kadar fazla bakan olmasını arzu ederim. Gerek İbrahim Turhan Bey, gerek Sayın Binali Yıldırım, gerek Sayın Nükhet Hotar olsun, hepsi bakanlık yapabilecek isimler. Neticede bunun kararını Sayın Başbakan verecek. İnşallah İzmir'den bakan sayımız çok olur.” ifadelerini kullandı.
 
“Asgari ücrette vergi muafiyeti gerekiyor”
 
AK Parti'nin hayata geçirmeye çalıştığı 1300 liralık asgari ücret vaadini de değerlendiren Yorgancılar, konunun farklı boyutlarıyla ele alınması gerektiğini söyledi.
 
“Daha önce “Türkiye'deki işverenin çalışanların üstündeki maliyetleri Avrupa'nın çok üstünde” demiştim. Bir şey değişti mi? Değişmedi. Bir kanun hazırlansın Meclis'te, vergiler kalksın zaten otomatikman 1300 olur. Hükümetimiz asgari ücreti 1300 lira yapıp asgari ücreti vergiden muaf yaparsa sanayiciye yük olmaz ve çalışan da daha fazla kazanır. Eğer vergiyle birlikte böyle olursa bir çalışanın maliyeti 2 bin lirayı bulacak. Belki kademeli olarak bu vergi dilimlerinin kaldırılması söz konusu olur. Hükümetimiz birden bire yüksek artışın karşısında diğer aylardaki vergi primlerini aşağıya indirerek bir denge sağlamaya çalışabilir.”
 
Yorgancılar, asgari ücret artışı esnasında şirketlerdeki maaş dengelerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizerek, “Şöyle düşünün asgari ücretli yüzde 30 zam alacak. Aynı yerde 1300 liraya çalışan kişi yüzde 10 zam alırsa 1450 liraya çıkacak. Şirket içindeki ücret skalalarının ayarlanması çok zor bir hal alacak. Gerekli uyarıları yapıp beklemek gerekiyor. Öncelikle kabine kurulmalı. Çalışanı ve iş vereni mağdur etmeden bunu çözmek lazım. Önemli olan maaşı gününde ödeyebilmek.  Vergiden muafiyet olursa hiçbir problem yok. Sistem, işsizlikl oranını aşağıya çekmek istiyorsa vergi muafiyeti ve kademeli düşüşle bu durum sağlanabilir.” dedi.
 
“Teknoloji seviyesi yüksek ürünler üretmeliyiz”
 
Yorgancılar, öncelikli olarak beklediğ reformları da şöyle sıraladı;
 
“İlk olarak terör olaylarının hallolması gerekiyor. Üretim, istihdam ve ihracata yönelik reformun yapılması. Hedefimiz dünyadaki her evde bir Türk malı olması. Biz bunu yapacak kapasiteye sahibiz ama biz düşük kaliteli ürünleri üreten bir ülkeyiz. Bizim teknoloji seviyemizi yükseltmemiz için farklı ürün üretmemiz gerekiyor. “
 
Muhalefete üstü kapalı eleştiri
 
Kendisine gelen “Ana muhalefette yenilenme bekliyor musunuz?” sorusuna da üstü kapalı yanıt veren Yorgancılar, her partinin konuya ilişkin iç muhasabesini yapması gerektiğini belirtti.
 
“Politika benim hiç anlamadığım bir iş. Seçimin ertesi günü yaptığım açıklamada kazanan ve kaybeden partilerin çok iyi analiz yapmaları gerektiğini söylemiştim. Adalet ve Kalkınma Partisi 41'i 49'a, bir diğer partimiz oyunu genel olarak koruyor ve iki partimiz de oylarını düşürüyorsa, partilerde bunu araştıracak olan genel merkez yöneticilerinin olduğunu düşünüyorum.”
 
“Adı üstünde KalkınMA ajansı
 
İzmir Kalkınma Ajansı ve Kemal Çolakoğlu'nun ajansa yönelik çıkışının da konuşulduğu programda, Yorgancılar, kalkınma ajanslarıyla ilgili yönetmeliklerin muhakkak değişmesi gerektiğini söyleyerek Çolakoğlu'na da destek verdi.
 
“Kemal Çolakoğlu ağabeyim... Kalkınma Ajansı'nın ismi üstünde kalkın-ma jansı olarak yazıyor. Daha önce Sayın Bakan ile yaptığımız toplantıda sorunlarımızı çok açık olarak ifade etmiştik. Bazı kalkınma ajansları birkaç ili kapsıyor. Bizim elimizde bir yönetmelik var ve uygulamamız gereken maddeler tek tek belirlenmiş.  Baktığımız zaman önümüze gelen gündem maddelerinde bizim içine bir şey ilave etme şansımız yok. Gündem konularının çözümü kitapta yazılmış ve dışına çıkmak mümkün değil. Kalkınma ajanslarının sisteminin değişmesi lazım. Sadece bu konu ile ilgili Sayın Cevdet Yılmaz Bakanımıza 1,5 gün boyunca toplantılarla bunu aktardık. Bu konunun yeni baştan düzenlenmesi gerekiyor. Yöntem şu; desteklenecek konunun projesi internetten paylaşılıyor. Firmalar ajansa müracat ediyor. Firmanın ismi kapatılarak uzmanlarca puanlama yapılıyor. Onların vermiş olduğu oylara göre bütçe doğrultusunda puanlar oranında destek veriliyor.  Kalkınma ajanslarının en başta da söylediğim gibi yönetmeliklerinin değişmesi lazım.“
 
Demirtaş'a “S plaka” yanıtı
 
S plaka tartışmalarında İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş ile karşı karşıya gelişiyle ilgili olarak kendisine yöneltilen rant iddialarını da yanıtlayan Yorgancılar, “Allah böyle bir rantın içinde bulunmayı nasip etmesin.” dedi.
 
“S plakayla ilgili İZTO ile bakış açılarımız farklı. Bizi bu sistemin içine çekmek isteyen bir açıklama yapıldı. Ben bugüne kadar bir rantın içinde bulunmadım. Bulunmayı da Allah nasip etmesin. Plakalarla ilgili fiyat belirleneceği zaman bizden de görüş istendi. Farklı konularda da, farklı kurumlarca görüşlerimiz sık sık istenir. Ben de arkadaşlarımıza bununla ilgili araştırılması talimatını verdim. Kendi fabrikamdaki servisçiye bile bunun piyasa değerinin ne olduğunu sordum. Piyasadan yaptığımız araştırmalar, avukatlarımızın görüşleri ve Sayın Zekeriya Mutlu da bana bu yönde bilgi verince ben de 250 bin lira rakamının araştırma sonucu olduğunu söyledim. Ertesi gün gazetelerde rant kapısı manşetleri çıktı. Ticaret Odası 34 bin liradan 164 bin liraya çıkabiliyorsa, demek ki en baştan 164 bin lira söylenebilirmiş. Benim gibi düşünmesini beklemiyorum, saygı duyuyorum. Ne öyle bir iddiam var ne de benim gibi düşünmesini bekliyorum.“
 
“Şehir içinde kalan fabrikalar OSB'lere taşınmalı”
 
Uzun süredir tartışılan boş OSB'lere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yorgancılar, dikkat çekici bir öneride bulunarak, şehrin içinde kalmış olan fabrikaların OSB'lere taşınması gerektiğini söyledi.
 
“Hep dile getirdim ama o olmadı. Normalde İzmir'deki normal fabrikalar da, OSB'ler de 1. bölge teşviklerinden yararlanıyordu. OSB'ler şimdi 2. bölge teşviklerinden yararlanıyor. Yine de OSB'ler dolana kadar komşu ilimizin haklarından yararlanılması gerekiyor. Dolunca yine 1. bölge teşviklerinden yararlanılsın. Bakın İzmir, kentsel dönüşüm kapsamındaki bir şehir. Şehir içinde yer alan sanayi tesislerimizin, OSB'lere taşınması için çalışma yapılabilir. Böylelikle kentsel dönüşüme de fayda sağlanır. “
 
“Kotil, direkt uçuş sözü verdi”
 
Programın sonunda THY Genel Müdürü Temel Kotil'in İzmir'den dünyaya direkt uçuşlarla ilgili kullandığı ifadeler de gündeme gelirken Yorgancılar, Kotil'in bu konuda 2016 için söz verdiğini ifade etti.
 
“Kendisini çok severim. Eskiye dayalı bir dostluğumuz var. Kendisiyle olan bir sohbetimizde İzmir'e dair geçmiş söylemlerini hatırlattım. İzmir'den direkt uçuş sözünü geçmişte verdiğini dile getirdim ve yine aynı şeyi söyledim. Sun Express ve THY'nin ilişkisi doğrultusunda baktığınızda İzmir'de direkt uçuşlar var Avrupa'ya. Biz THY'den bunu istiyoruz. Dünyadaki ulaşımda söz sahibi olan havayolları hangi ülkeye bağlıysa, o ülkenin dünya ticaretinden aldığı pay da orantılı olarak gerçekleşmiş. THY'nin dünya uçuş pastasından aldığı neyse, Türkiye'nin dünya ticaretindeki yeri de o. Bu nedenle THY'nin büyüme politikası son derece doğru. Şimdi 3. havalimanı yapılacak ve oradaki potansiyel çok daha fazla. Temel Kotil, 2016'da direkt uçuşların olacağını söyledi. O kadar sistematik çalışıyor ve bilgi havuzuyla hareket ediyorlar ki, bizim görmediğimiz faktörleri görüyor olabilirler.”
 
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER