'Düşük Bütçeyle İyi İşler Yaptık'

Bayraklı Belediyesi’nin 2016 bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısında konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Yeni kurulan, ayırılan belediyelerin haline bakın. Bir de Bayraklı’ya bakın. Düşük bütçeyle iyi işler yaptık" dedi.

'Düşük Bütçeyle İyi İşler Yaptık'
Toplantıda CHP ve AK Partili meclis üyeleri bütçeyle ilgili görüşlerini dile getirdi. Son olarak ise Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ söz aldı. Bütünşehir yasasıyla yerel yönetimlerin zayıflatıldığını belirten Başkan Karabağ, “Gelinen noktada yerel yönetimler bu dönem sanılanın aksine zayıflatılmıştır. Bizim çektiğimiz sıkıntıyı burada bir Allah bir biz biliriz. Ay sonlarını nasıl getireceğiz diye düşünüyoruz. Bu gelirlerle, bu yetkisizlikle işler zor. Şimdi bu mecliste saatlerce konuşuyoruz ne oluyor? Bu karalar Büyükşehir’e gidiyor. Ya kabul ettik ya reddettik. Bazıları oradaki planlama dairesinde bürokratların elinden geri dönüyor. Bu kadar yetkisiz, kaynaksız ilçe belediyeleri yaratıldı. Bu değişmeden burada kendi kendimizi avutmaktan başka bir şey yapmıyoruz" dedi.
 
Başkan Karabağ, yerel yönetimlerin yaşadığı bu sıkıntının partiler üstü bir mesele olduğunu vurguladı. “Bu yasanın mutlaka değişmesi lazım" diyen Başkan Karabağ, "Bize gelecek olan paranın yüzde 40’ı Büyükşehir’in kasasına giriyor. Biz hiç görmüyoruz. Büyükşehir Başkanları siyasi görüşü ne olursa olsun kendi programını yapıyor. Sistemi değiştirmemiz lazım. Mesele parti meselesi de değil. AK Partili ilçe belediyeleri de belki yarın Akp iktidardan düştüğü an gerçeklerle daha rahat yüzleşecek" diye konuştu.
 
Bayraklı Belediyesi’nin yeni kurulan belediyelerle arasında büyük bir farkı olduğunu dikkat çeken Başkan Karabağ, yaptıkları işlerle herkesin konuştuğu bir belediye yarattıkları söyledi. Karabağ, "Düşük bütçeye rağmen Bayraklı Belediyesi harikalar yarattı. Beni çok arayacaksınız. Bu personeli çok konuşacaksınız, bizleri çok arayacaksınız. Bu yasayla bu iş olmaz. İleride siyasi hayatı bir kenara bırakırsam siz bu iki dönemi çok konuşacaksınız. Yeni kurulan, ayırılan belediyelerin haline bakın. Bir de Bayraklı’ya bakın. Yaptığı işler, işçisine memuruna verdiği ücretlerin zamanında verilme yeteneği ve kamudaki görüntüsü temizliği, çevre bakımı, parklarıyla herkesin İzmir’de konuştuğu bir belediye" dedi.
 
Konuşmaların ardından 2016 bütçesi CHP’li meclis üyelerinin kabul AKP’li meclis üyelerinin ret oyları ile oyçokluğuyla kabul edildi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2015, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER