Dünya Devleriyle İşbirliği Yapacak

İzmir’de 2001 yılında kurulan Yaşar Üniversitesi, Hollanda’nın küresel markası Philips tarafından araştırma geliştirme amacıyla Eindhoven kentinde kurulan ve 2003 yılında diğer şirketlere de açılan toplam 10 bin kişinin çalıştığı, 140 firmaya tahsisli yüksek teknolojiye sahip dev kampüse işbirliği için davet edildi.

Dünya Devleriyle İşbirliği Yapacak
 
Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer, Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Emrah Tomur’dan oluşan heyet Hollanda’nın tek özel teknoparkında İş Geliştirme Direktörü Cees Admiraal tarafından bilgilendirildi. Ahmet Yiğitbaşı’nın başkanlığındaki Yaşar Üniversitesi heyeti daha sonra ülkenin tarım ve gıda teknolojilerinde dünya lideri olan kuruluşu Wageningen UR’yi de ziyaret etti.
 
Yaşar Üniversitesi heyetine Wageningen UR’de Hayvan Bilimleri Genel Direktörü Martin Scholten, Bitki Bilimleri Grubu Yeni İş Geliştirme Müdürü Jose Vogelezang ve diğer yetkililer tarafından brifing verildi.
 
Wageningen UR yöneticilerinden Martin Scholten, Türkiye’de uzun süredir partner aradıklarını belirterek, Yaşar Üniversitesi’nin ve Yaşar Holding’in önemine dikkat çekti. Yaşar Üniversitesi ile işbirliğini devam ettirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Scholten, "Türkiye’de uzun süredir hem üniversite hem de şirket olarak güvenilir partner arayışındaydık. Yaşar Üniversitesi, bizimle işbirliği yapmaya en uygun kurum. İkili işbirliğimizi güçlendirerek devam ettirmeye kararlıyız" dedi.
 
NELER YAPILACAK?
 
Gerçekleştirdikleri ziyaretin son derece önemli olduğunu ifade eden Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ise Hollanda’da kurumlarına gösterilen ilgiden son derece memnun olduklarını belirtti. Uluslararası bir kent üniversitesi olma hedeflerinin 2015-2020 stratejik planlarında belirlenen ilkelere uygun biçimde süreceğini ifade eden Ahmet Yiğitbaşı "Yaşar Üniversitesi, High Tech Campus Eındhoven’da Philips tarafından kurulan laboratuvarlardan yararlanacak. Ayrıca Wageningen UR’da tarım ve gıda sektörlerine yönelik çalışmalara da imza atmayı planlıyoruz. İzmir’de kurmayı planladığımız modern teknopark için dünyanın en iyileri arasında bulunan Hollandalı kuruluşlarla işbirliğimizi sürdüreceğiz. Üniversitelerin bilim üretmek kadar topluma fayda sağlama misyonlarının olduğuna da inanıyoruz" dedi.
 
Yaşar Üniversitesi’nin sahip olduğu 9 fakülte, 2 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokuluyla Türkiye’nin yükselen değeri olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. M. Cemali Dinçer de 2016 yılında ÖSYM verilerine göre tercih edilme oranlarının yüzde 100 olduğunu vurguladı. Fen Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, İnsan ve Toplum Bilimleri, Sanat ve Tasarım, İşletme, Hukuk, Mühendislik ile Mimarlık olmak üzere 9 fakülte, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu ile (Genel) Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksekokulu’nda halen 9 bin 507 öğrenciye modern imkanlarla eğitim verdiklerini ifade eden Prof. Dr. M. Cemali Dinçer, saygın uluslararası kuruluşlarla ikili işbirliklerinin artarak süreceğine dikkat çekti.
 
Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Emrah Tomur da Hollanda’da incelemelerde bulundukları High Tech Campus Eındhoven ve Wageningen UR’de üniversite-sanayi işbirliği kavramlarının son derece başarılı uygulandığını söyledi. Emrah Tomur, hedeflerinin İzmir için iz bırakacak çalışmaları gerçekleştirmek olduğunu belirtti.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER