banner9

'Düne Değil, Yarına Odaklandık'

İYİ Parti'nin en çok önem verdiği illerin başında gelen İzmir'de hazırlıklar hızla devam ediyor. İYİ Parti İzmir İl Başkanı Yıldırım Ulupınar, "Sayın Akşener'in İzmir'e verdiği önemi bilmesem bu kadar zor bir yükün altına girmezdim." dedi.

'Düne Değil, Yarına Odaklandık'

Burak Cilasun / Ben TV

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Yıldırım Ulupınar ile İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı'nda bir araya geldik. Binada henüz parti bayrakları yoktu, tablolar, koltuklar, çalışanlar vs. neredeyse hiçbiri yoktu ama buna rağmen hem girişte, hem de iç kısımda bulunan az sayıdaki koltukta dikkat çekici bir kalabalık ve heyecan vardı. Ulupınar bu ilginin neredeyse her gün yoğun bir şekilde yaşandığını söylerken, kısa zamanda bina tadilatının bitmesi ve tabelanın asılmasıyla birlikte İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı'nın İzmir'de siyasetin en önemli birkaç merkezinden biri haline geleceğini söyledi.

Partinin kuruluş aşamasında İzmir İl Başkanlığı koltuğu için farklı ekiplerden farklı taliplerin olduğu biliniyordu. Görevi almanızdan sonra bu ekiplerle bir görüşmeniz oldu mu? Birlik sağlandı mı?

‘Birlik sağlandı mı?’ sorusu çok doğru bir soru değil. Bizim aramızda ayrışma olmadığı için birlik sağlandı mı sorusu havada kalıyor. İYİ Parti Türkiye için büyük hedefleri olan, bu hedeflere ulaşmak için büyük bedeller ödemeyi göze alan, ben demeden biz diyenlerin partisidir. Aynı hedefte buluşan herkesin ve her kesimin buluşacağı adres, İYİ Parti’den başka bir adres olamaz zaten. Kuruluş aşamasında bu parti için emek sarf etmiş, hiç bir şey yapmasa bile dua etmiş herkesle biz eninde sonunda bu çatı altında buluşacağımıza eminim. İYİ Parti olarak düne değil, yarınlara odaklanmış durumdayız. Sayın Meral Akşener liderliğinde tüm Türkiye’yi kucaklayacak şekilde yola çıktık. Bu yolda bu davaya katılan her bir kişi bize ayrı bir güç katacaktır. Bizim kapımız da açık, gönlümüz de sonuna kadar açık. Ve hep açık olarak kalacak…

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Akşener'in İzmir'de geçmiş tarihlerde gerçekleştirdiği 2 miting, büyük kitleleri buluşturmuştu. Bu bağlamda İYİ Parti için İzmir neyi ifade etmektedir?

Sayın Akşener’in İzmir’e verdiği önemi bilmesem ben bu kadar zor bir yükün altına giremezdim. Türkiye’nin küçük bir modeli olan, her bölgeden insana bağrını açmış, demokrasinin, cumhuriyet sevdasının adresi olan bu kentin İYİ Parti’nin iktidar yolculuğunda en önemli vagonlarından biri olacağına adım gibi eminim. Sayın Meral Akşener bana il başkanlığını ilk teklif ettiğinde İzmirlilere olan sevgimden dolayı bir an bile tereddüt etmeden kabul ettim. Biliyordum ki İYİ Parti İzmir’e iyi gelecek diye düşünüyordum gördüm ki, İzmir de İYİ Parti’ye iyi gelecek. Birlikte çok güzel işlere imza atacağımıza bütün kalbimle inanıyorum.

Sayın Aytun Çıray'ın İYİ Parti'ye katılması üzerine CHP İzmir'den sert tepkiler gelmişti. Yine bununla birlikte AK Parti ve MHP'den de sert söylemler olduğunu biliyoruz. İzmir yerelinde diğer partilerle ilişkileriniz hangi düzeyde?

Sayın Çıray'ın Atatürk sevgisini, cumhuriyete ve demokrasiye olan düşkünlüğünü herkes bilir Bu anlamda İYİ Parti’ye ciddi güç katacaktır. Dolayısıyla diğer partiler tarafından söylenenlerin o sert sözlerin istifa atmosferinde söylenen sözler olarak düşünüyorum. Partimizin kuruluşundan bu yana geçen süre de, benim il başkanlığı görevini almamın üzerinden geçen zaman da çok fazla değil. İlk planda il ve ilçe yönetimlerini oluşturmak için yoğun bir mesai harcamam gerekiyordu. İşlerin büyük bir kısmı hemen hemen bitti. Diğer partilerle son derece yapıcı bir diyalog içinde olacağımıza eminim. Ancak bu, İYİ Parti’nin farkını gösterecek bir politika yapacağımız gerçeğini değiştirmeyecektir. Biz eminim İzmir siyasetinin üzerindeki ölü toprağını atacağız.

İl yönetimini oluşturmada sürecinde neler yaşadınız? Çeşitli isimlere kurucu ilçe başkanlığı görevini verirken en önemli kriterleriniz nelerdir?

Benim birinci önceliğim birlikte çalışacağım insanlarda ‘vatan sevgisi’ olmasıydı. Son derece liyakatlı, son derece hizmete aç ve son derece vatan sevgisiyle yanıp tutuşan kadroları bir araya getirmek istedim. En çok zorlandığım taraf çok fazla başvuru olmasıydı. İnce elediğim için sürecin uzamasını da göz önüne aldım. İzmir’in karşısına çıkacak kadrolarımız eminim İYİ Parti’yle kucaklaşmak için sabırsızlanan herkesi heyecanlandıracak isimlerle dolu olacaktır.

Kentin çeşitli kanaat önderlerinin İYİ Parti'ye sempatiyle yaklaştığı biliniyor. Gündem oluşturacak rozet takma etkinlikleri görecek miyiz?

İYİ Parti ve Yıldırım Ulupınar isimlerini aynı potada eritiyorsanız bu türden ses getirecek etkinliklere de hazır olmanız gerekir. Evet, göreceksiniz… Sadece ses getirecek isimleri değil, ses getirecek bir İYİ Parti İzmir teşkilatı göreceksiniz…

Sayın Akşener, kadınlara büyük önem verdiğini her fırsatta söylüyor. İzmir'de gerek il, gerekse de ilçe oluşumlarında bu önemi ne derece görebileceğiz?

Siyasi tarihimizde bir kadının liderliğinde kurulan ilk ve tek partiyiz. Sayın Akşener’I Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Cumhurbaşkanı yapmak için elimizden geleni değil daha fazlasını yapmak için bu yola çıktık. İYİ Parti’de kadın kotası yok yüzde 25 cinsiyet kotası getirdik. Emin olun bu kotanın çok daha fazlasını kadınlarımız dolduracaktır. Hem de hak ederek, o koltukların hakkını vererek dolduracaklardır.

2019'daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde ilk olarak yerel seçimleri göreceğiz. İYİ Parti'nin İzmir'de iddia ve şansını nerede görüyorsunuz?

Tekrar ediyorum, Yıldırım Ulupınar ve İYİ Parti ismi yan yana yazılıyorsa orada iddia var demektir. İzmir Büyükşehir’de de İzmir’in 30 ilçesinde de iddiamız elbette var ve elbette olacaktır. Daha ilk günden gördüğümüz ilgiye bakınca bu halk biz istesek de istemesek de iktidar mücadelesi vermemezi bekliyor. Yerelde de, genelde de iktidara susamış bir kitle bizimle kucaklaşmaya hazır bekliyor. Tek yapmamız gereken daha çok çalışıp insanımıza İYİ  Parti’yi anlatmak. Biz onu yaptığımızda iktidar zaten kendiliğinden gelecektir.

Büyük bir il başkanlığı binanız var. Bu partinizin iddiasının somut bir göstergesi mi? Bina tam kapasiteyle ne zaman hizmete girecek?

 Siyasi partilerin iddiasınn göstergesi ne genel merkez binalarıdır ne de il ve ilçe binaları. Siz, ‘hadi dediğinizde’ peşinizden kitleleri sürükleyebiliyorsanız, siz insanların gözlerine baktığınızda sizi bağrına basacak insanlar görüyorsanız, siz kimsesizlerin kimsesi olmayı başarabiliyorsanız işte o zaman iddialasınız demektir. Ne binamızın ne tabelamızın büyüklüğü değil önemli olan. Bizim yüreğimizdeki ülke sevgisi halkımızın gözlerindeki enerjiyle birleştiğinde işte o zaman önümüze çıkan tüm engelleri aşar iktidara doğru yol alırız. Aslolan budur. Gerisi laf-ı güzaftır.

Sizin İYİ Parti'de yer alma hikayeniz nasıl gerçekleşti?

Sayın Meral Akşener’le dostluğumuz çok eskilere dayanır. Bizim dostluğumuzun çerçevesi sadece siyasetle sınırlı değildir. Onun oğlunun düğününe İzmir’den katılan tek siyasetçiyim o da benin kızımın düğününe gelmiştir. Aynı parti saflarında uzun süre siyaset yaptık. Meral Hanım benim için çok önemlidir. Bana kurucu üyeliği teklif ettiğinde de il başkanlığı görevini teklif ettiğinde de hiç düşünmeden Kabul ettim.

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı'nın vizyonu ve hedefleri neler olacaktır?

Bu cevabı bugünden sonra daha sık duyacaksınız. İYİ Parti ve Yıldıırım Ulupınar’ın olduğu yerde iddia var demektir. Ben mükemmeliyetçi bir insanım. İYİ’si değil en ‘İYİ’si için uğraşırım. Ekibimin bana ayak uyduracağına da eminim. İnsanların çok uzun süredir siyasi anlamda kendilerine tercüman olacak bir arayış içinde olduğunun farkındayım. Biz bir çağrıda bulunuyoruz. Daha İYİ bir dünya, daha İYİ bir Türkiye, daha İYİ bir İzmir için çıktık bu yola. Bu çağrı dilden dile, gönülden gönüle aktarılacak. Biz kartopunu yuvarladık, o kartopu her geçen gün büyüyerek çığ haline dönecektir. O gün gelene kadar bize düşen tek bir görev var… Çalışmak…Çalışmak… Çalışmak…

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER