'Dün Sütünü Aldığın Köylünün Bugün Ahını Alma'

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yerel seçimler öncesindeki vaatlerinin havada kaldığını söyledi.

'Dün Sütünü Aldığın Köylünün Bugün Ahını Alma'

Kamuoyunda Özel İdare mallarının paylaşımı üzerinden başlayan tartışmada ‘İzmir’in mallarını ham yaptırmayacağız’ diyen Kocaoğlu’nun, Tire’de köylünün mallarının ham yapılmasına göz yumduğunu savunan Delican, “Bizi ve Tire’de yapılan yanlışlığın altını çizen herkesi siyasi manipülasyonla suçlayan Sayın Kocaoğlu asıl manipülasyonu kendisi yapıyor” dedi.

Tire’de kapatılan Özel İdare’den kalan arsaların satışa çıkarıldığı iddialarıyla başlayan siyasi krizle ilgili açıklama yapan AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Büyükşehir belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu sert dille eleştirdi.
 
Yaptıkları uyarıların ardından Kocaoğlu’nun Tire’deki yanlışı düzeltmesini beklerken, farklı bir tavırla karşılaştıklarını belirten Delican, “Kendisi ‘Tire’de belediyeye bir arazi verilmiş. Üzerinde kestane, ceviz, incir gibi ürünler var. Bu ürünün toplanması, değerlendirilmesi için yıllık ihaleye çıkmamak bizim için de, geçerli Belediye Başkanı için de görevi kötüye kullanmaktır. Yani kendi uhdesindeki, kendisinin olan, Tire için Tire Belediyesi’nin olan, İzmir için Büyükşehir Belediyesi’nin olan malını yönetememek ve görevini ihmal etmek gibi bir suç işlemesidir. Dolayısıyla bugüne kadar yapılan ihaleler gayrimenkul satışı değil, ikisi çok farklı. Bu yüzden satış değil, onun üstündeki ürünlerin heba olmaması için, belediye ihaleye çıkıp orada bulunan insanlarla cüzi miktarda bir bedelle vatandaşa verilmek üzere değerlendiriyor. Bir taraftan görevini yapmak, bir taraftan da onu kullanan insanlara vermek için yapılıyor. Durum bu. Satılan bir kuruşluk mal yok’ diyor. Ancak bu sözleri söylediği sırada Tire’de yayınlanan yerel gazeteler belediye tarafından verilen satış ilanları ile doludur. Buradan sesleniyorum. Bu ne yaman çelişkidir” dedi.
 
“Bir kuruşluk satış yok denilen yerde, tek parselde bir buçuk trilyonluk yapılan satış ilanı, hangi akılla hangi mantıkla ve hangi matematikle açıklanabilir” diye soran Delican, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Özel İdare mallarının hazineye devrinde bir kaşık suda koparılan fırtınada, “İzmir’in mallarını ham yaptırmam” diyen Sayın Kocaoğlu, Tire’de kendi partisi tarafından seçilmiş Belediye Başkanı ile köylünün mallarının ‘HAM YAPILMASINA’ göz yummuş hatta destek vermiştir. Hiçbir yatırım yapmadıkları halde, köylünün mallarını basiretsiz ve beceriksiz yönetimleri sonrası oluşan borçları kapatmak için satma kararı almıştır. Köylülerin gelir kapısı olan bu arazilere hangi cüretle göz dikmektedirler? Belki de bu köylere seçim sonrası hiç uğramadıkları, köylülerin hallerini dinlemedikleri halde köylülerin arazilerini ellerinden alıp satmaya çalışmaktadırlar. 11 Ekim’de Özel İdare malları için İzmir halkını peşine takıp eylem yaparak yürütmeye çalışan Sayın Kocaoğlu Tire sınavında feci şekilde çakmıştır.
 
Sayın Aziz Kocaoğlu, öncelikle kendi partilerinin yerel yönetimler programını okumalı ve 6 ay önce köylünün oyunu almak için verdikleri sözleri hatırlamalıdır. Aksi halde köy köy dolaşarak, “Malınızı satmayacağız, eskiden olduğu gibi kullanmaya devam edeceksiniz” sözü 6 ay sonra koca bir yalana dönüşmüş olacaktır. İnanıyoruz ki, CHP’ye oy veren aklıselim İzmirliler bu tutarsızlığın farkındadırlar. Zaten köy tüzel kişiliği olarak dededen kalan ve çoğu köylüler tarafından bağışlanan bu araziler o köylerde yaşamını devam ettiren köylünün işlediği, tarım yaptığı ve gelir elde ettiği yerlerdir. Köylünün gelir kapısı olan bu alanlara bırakın hizmeti bir çivi bile çakılmadığı halde borçlarını kapatma kapısı olarak görerek satmaya çalışmaktadırlar. Biz bu süreçte aklıselim, CHP’ye oy vermiş ve bu satışa karşı olan CHP’li kardeşlerimize teşekkürü bir borç biliyoruz.
 
Dün Tire’de köylünün sütünü alarak destek olan Kocaoğlu, bugün köylünün arazisini elinden alarak ahlarını almamalıdır. Buradan Sayın Kocaoğlu’nu ikinci defa uyarıyoruz! Bu kararı bir an önce geri aldırmasını tüm kamuoyu, İzmir halkı ve Tire köylüleri ivedilikle beklemektedir.”
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER