Döşkaya'dan Tespitler!

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Füsun Çoban Döşkaya, Bornova Belediyesi tarafından düzenlenen “Erkeklik ve Şiddet İlişkisi” konulu söyleşiye konuşmacı olarak katıldı. Yrd. Doç. Dr. Füsun Çoban Döşkaya, erkek saldırganlığının içgüdüsel olmadığını, bu durumu toplumsal koşulların yarattığını söyledi. Döşkaya, “Şu anda bir cins kırımının yapıldığı bir ülkede yaşıyoruz” dedi.

Döşkaya'dan Tespitler!
Bornova Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlenen söyleşide, 8 Mart’ın anlamanın ve çıkış noktasının unutturulmaya çalışıldığını söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Füsun Çoban Döşkaya, Türkiye’de son dönemde kadınların maruz kaldığı şiddet ve cinayetleri ‘cins kırımı’ olarak nitelendirdi. Mevcut yasaların kadına yönelik şiddeti önlemeye yetmediğini öne süren Yrd. Doç. Dr. Füsun Çoban Döşkaya, erkek saldırganlığının içgüdüsel olmadığını, bu durumu toplumsal koşulların yarattığını söyledi. Döşkaya, “Şu anda bir cins kırımının yapıldığı bir ülkede yaşıyoruz” dedi. 
 
Dokuz Eylül Üniversitesi’nde toplumsal cinsiyet çalışmaları ve cinsiyetçi dil bağlamında söylem analizi dersleri veren Yrd. Doç. Dr. Füsun Çoban Döşkaya, Özgecan cinayetinin büyük bir tepkiyi açığa çıkardığının altını çizerek, “Büyük bir vahşet yaşandı. Ancak buradaki asıl tehlike vahşetin normalleşmesi ihtimali. Bir daha böyle bir toplumsal tepkinin oluşması için ne derece bir vahşet olması gerekiyor. Toplum acaba bundan daha büyük bir vahşet olması durumunda mı harekete geçecek. Şiddetin geldiği ve bizi getirdiği son durum budur” diye konuştu. Döşkaya’nın dinleyicilerin sorularını da yanıtladığı söyleşi sohbet havasında gerçekleşti.
 
Erkeğe korkusuzluk, kadına ise kırılganlığın yakıştırıldığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Füsun Çoban Döşkaya, “Bi nitelikler, kadına şiddet uygulamanın gerekçesi haline gelmiş durumda. Erkeğe duygularını inkar etmesi, korksa bile itiraf etmemesi öğretiliyor. Bu erkeği koruyan bir zırhtır. Zırhın işe yaramadığı zamanlarda ise erkek şiddet uygulamaya başlıyor” diye konuştu.
 
Söyleşiyi dinleyenler arasında yeralan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, söyleşiye katılarak görüşlerini Bornovalılarla paylaşan Döşkaya’ye teşekkür ederek çiçek sundu.
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2015, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER