banner51

Donacağız!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin tahminlerine göre İstanbul bugün akşam saatlerinden itibaren kar yağışının etkisi altına girecek. İstanbul'daki kar yağışının bugün saat 16.00 ile 17.00 arasında etkili olacağı tahmin ediliyor.İzmir'de sıcaklık eksi değerlere düşecek.

Donacağız!
Soğuk hava tüm yurtta etkisini sürdürürken, uzun yıllardır merkezine kar yağmayan İzmir'de karla tanışabilir. Aliağa, Bayındır gibi ilçelerine kar yağan İzmir'de gece en düşük sıcaklık sıfırın altına 4 derece olacak. İzmir Valiliği vatandaşları soğuk hava konusunda uyarırken, vatandaşların tedbirli olması istendi. İzmir'de olduğu gibi Ege bölgeside soğuk havadan nasibini alacak. Sıcaklığın,Manisa’da -6 ve Aydın’da ise -2 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor. Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batı kesimlerinde sıcaklık eksi değerlere düşecek.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, hava sıcaklıklarındaki anormal düşüşle birlikte, sokakta yaşayan kimsesizler için alarma geçti. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Huzurevi Müdürlüğü'ne bağlı bir birim olarak görev yapan Örnekköy’deki Müyesser Turfan Güçsüzler Evi’ndeki barınma kapasitesi artırılırken, sokakta yaşayan evsizler için 4 ayrı mobil ekip oluşturuldu. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Örnekköy Zübeyde Hanım Mahallesi’ndeki 7449 Sok. No:16’da bulunan  Güçsüzler Evi’nin hizmete hazır olduğunu, sokakta kalanlar için mesai saatlerinde 361 71 51 , mesai saatleri dışında ise 361 00 82 numaralı telefona gerekli başvuruların yapılabileceğini bildirdi. Başvuru için e posta adresi ise [email protected]izmir.bel.tr
 
 
Tuzlama için 10 ekip
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, kent merkezindeki yüksek bölgelerde tuzlama çalışması yapmak üzere 10 ayrı gece ekibi oluşturdu. 90 personelin görev yapacağı ekiplerin yollardaki buzlanma riskine karşı teyakkuzda olacağı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi, kentin yüksek kesimleri olarak bilinen Bergama-Kınık ile Ödemiş-Beydağ bölgelerindeki kar yoğunluğuna karşı 2’şer ekip oluşturdu.
 
Sahipsiz hayvanlar aç kalmayacak
 
Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, havaların soğuması ile birlikte sokakta yaşayan sahipsiz hayvanları da unutmadı. 1000 ton yüksek enerjili kuru mama alımı yapan Büyükşehir ekipleri, bu mamaları tek kullanımlık kaplar ile dağıtacak. İlaçlama ekipleri vasıtasıyla ilk etapta 21 ilçede mama dağıtımı yapılarak yaklaşık 1500 sokak hayvanına ulaşılacak.  
 
İSTANBUL'DAKİ KAR YAĞIŞI SAAT 16.00 İLE 17.00 ARASINDA BEKLENİYOR 
     
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklama yaparak, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin tahminlerine göre İstanbul bugün akşam saatlerinden itibaren kar yağışının etkisi altına gireceğini belirtti.  
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan açıklamaya göre, belediyenin kış şartlarıyla mücadele ekipleri AKOM'un yönetiminde olumsuzluklara karşı hazır bekletiliyor. Ekipler ana arterlerde ve çevre yollarında muhtemel olumsuzluklara karşı teyakkuzda durumuna getirildi. Alınan meteorolojik bilgiler doğrultusunda yağışın saat 16.00-17.00 arasında İstanbul'da etkili olacağı tahmin ediliyor.
 
ANTALYA’DA BAHAR HAVASI
 
Antalya’da haftaya güneşli bir havada başlayanlar, sabah sporlarını deniz kenarında yaptı. Hava sıcaklığının 17, deniz suyu sıcaklığının 19 derece olduğu kentte yaşayanlar güneşli havanın tadını çıkardı.Sahil bandında yürüyüş yapanlar balık tutanları izledi. Banklar kitap okuyanlar ya da sohbet edenlerle doldu. Antalya’yı çevreleyen Toros Dağları’nın zirvesinin karla kaplı olması, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Torosları fon olarak kullananlar cep telefonlarıyla deniz kenarında fotoğraflar çektirdi. Konyaaltı varyantlarına gelen sevgililer ise Ocak güneşinde ısındı. Açıklamada, gece yarısından sonra ise gizli buzlanma olacağı sürücülerin özellikle viyadük ve köprülerde daha dikkatli olması uyarısında bulunuluyor. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin oluşturduğu "KÖY TİM"leri ise  köylerde kar kürüme çalışması yapacak. Muhtarların kontrolünde bulunan kürüme aparatlı traktörler köy yolların açık tutulmasında kullanılacak. Açıklamada ayrıca, sürücülerin güvenli ulaşım için kış lastiği kullanmalarını öneriliyor. 
 
Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer veriliyor:
 
"Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri 2014-2015  kış sezonu için aralarında Kar Kaplanının da olduğu 1028 araç ve iş makinesi, 4 bin 815 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele ediyor.   İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm birimler ile ihtiyaç halinde hizmet veren şirketlerden  araç ve personel desteği sağlanacak. AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye,  45 adet (Hızır güç) 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 1.058 Personeli ile katılacak. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 223 Personel ve 38 araç ile kış mücadele çalışmaları yapacak. Atık Yönetimi Müdürlüğü; 613 Durak, 207 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 616 Personel ve 71 araç ile görev yapacak.Zeytinburnu Spor Salonunda,  470  vatandaş misafir ediliyor."
 
- 10 DERECEYE KADAR DÜŞECEK
 
Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen çok soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek Türkiye genelinde kar yağışı ve don bekleniyor.Marmara ve Ege’de gece sıcaklıkları sıfırın altında 10 dereceye kadar düşecek.     
 
Son tahminlere göre, hafta içinde Bursa ve Balıkesir’de gece en düşük sıcaklığın sıfırın altında 10, Çanakkale’de 5, Yalova’da 4 ve İstanbul’da 2 dereceye kadar inmesi bekleniyor.
 
İzmir’de gece en düşük sıcaklığın sıfırın altında 4, Manisa’da 6 ve Aydın’da ise 2 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor. Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batı kesimlerinde sıcaklık eksi değerlere düşecek. 
 
ANKARA BEYAZA BÜRÜNDÜ 
 
Başkentte kar yağışı, kentin yüksek yerlerinde etkili oluyor. Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle Dikmen, Şentepe ve Keçiören gibi kentin yüksek yerleri beyaza büründü. Büyükşehir belediyesi ekipleri, aralıklarla devam eden kar yağışının ulaşımı olumsuz etkilememesi için ana arterler ve bazı caddelerde kar küreme ve yol tuzlama çalışması yürüttü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre Ankara'da kar yağışı gün boyu ve yarın aralıklarla devam edecek.
 
BOLU DAĞI'NDA GÖRÜŞ MESAFESİ 30 METREYE DÜŞTÜ
 
Bolu Dağı'nda akşam saatlerinde başlayan yağış nedeniyle görüş mesafesinin 30 metreye kadar düşmesi sürücülere zor anlar yaşatıyor. Yağış, özellikle D-100 karayolunun Heyelan, Bakacak, Karanlıkdere, TEM otoyolunun viyadükler ve Bolu Dağı Tüneli kesiminde etkili oluyor. Karayolları ekiplerinin karla mücadele çalışması yaptığı güzergahlarda, trafik ekipleri de sürücüleri dikkatli olmaları ve aşırı hız yapmamaları konusunda uyarıyor.
 
KÜTAHYA'DA OKULLARA KAR TATİLİ
 
Kütahya il merkezi ile Tavşanlı ve Domaniç ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verildi.
 
Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 15:43
YORUM EKLE

banner47