banner9

Dokunarak Keşfettiler

İzmir’de, açıldığı günden beri 7’den 70’e her yaştan oyuncak meraklısını ağırlayan Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi bu kez Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler İlk ve Ortaokul öğrencilerini konuk etti.

Dokunarak Keşfettiler
 
Yaşları 9 ila 11 arasında değişen 14 görme engelli çocuk, hayatlarında ilk kez bir müzeyi gezmenin merakını ve mutluluğunu yaşadı. Hepsi oyuncak meraklısı öğrencilerden kimi tahtadan bir yarış arabasını, kimi minyatür bir piyanoyu, kimi de masmavi gözleriyle gülümseyen bir bebeği minik parmaklarıyla dokunarak keşfetti. Farklı dönemlere ait birbirinden güzel oyuncağı tek tek inceleyerek hayallerindeki dünyalara taşıyan çocukların sevinci yüzlerine yansıdı.
 
MUTLU BİR GÜN GEÇİRDİLER
 
Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu öğrencilerinin müze gezisine öğretmenlerinin yanı sıra bazı anne ve babalar da eşlik etti. Müze görevlilerinin rehberliğinde sevdikleri oyuncaklara dokunma fırsatı bulan minikler, edindikleri farklı deneyimle mutlu bir gün geçirmenin keyfini doyasıya yaşadı. Çocukların bu mutlu gününe geziye katılan anne ve babaları da şahitlik etti. İlk kez evlatlarıyla birlikte bir müze gezen annelerden Aysun Saygıner, "İlk kez bu müzeye geldik ve oğlum Cenk bu geziden çok mutlu oldu. Bu güzel etkinliklere daha çok katılmak için daha sık tekrarlanmasını istiyoruz. İzmirlilere böyle güzel ve anlamlı bir müze kazandırdığı için Konak Belediyesi’ni kutluyorum. Gezinin düzenlenmesine destek verenlere de ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.
 
HACİVAT VE KARAGÖZ GÜLDÜRDÜ
 
Müze gezisiyle keyifli bir gün geçiren görme engelli çocuklar ayrıca Deniz Özgökbel’in Hacivat ve Karagöz oyununa da misafir oldu. Geleneksel gölge oyununun vazgeçilmezi olan Hacivat ve Karagöz’ü göremeseler de komik ve eğlenceli diyaloglarını dinleyen çocukların neşesi görülmeye değerdi. Oyun boyunca Özgökbel’in canlandırmalarını kahkahayla dinleyen miniklere Konak Belediyesi tarafından kek ve süt ikram edildi.
 
Birbirinden eğlenceli oyuncaklara ev sahipliği yapan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi her cumartesi saat 10.00’da Karagöz Atölyesi ve ardından gölge oyunuyla çocukları eğlenerek öğrenmeye davet ediyor. Etkinliklere katılmak isteyenlerin 425 75 13 numaralı telefonunu arayarak rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2016, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER