Doğanın Pili Bitmesin

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile Konak Belediyesi atık pillerin toplanması için kampanya başlattı.

Doğanın Pili Bitmesin
Kullanılmış atık pillerin toplanarak geri dönüşüme kazandırılması için ilçe genelindeki okulların idareci ve öğretmenlerine yönelik atık pil bilgilendirme semineri verildi. Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere ilçe genelindeki okullardan çok sayıda idareci ve öğretmen katıldı. TAP ve Konak Belediyesi işbirliğinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne kadar sürecek ’Doğanın Pili Bitmesin’ kampanyası ile önemli miktarda kullanılmış atık pilin toplanması, taşınması ve bertaraf edilmesi amaçlanıyor.
 
Seminerde söz alan Çevre Yüksek Mühendisi Hatice Çoltu, doğaya gelişi güzel atılan kullanılmış pillerin içindeki ağır metaller yüzünden çevre kirliliğine sebep olduğunu dile getirerek, kullanılmış pillerin çöpe değil, atık pil toplama kutularına atılmasının önemine vurgu yaptı. Toplanan atık pillerin şarjlı ve şarjsız durumlarına göre ayrıştırıldığını dile getiren Çoltu, “Şarjlı pillerin içeriğindeki değerli metallerin Avrupa’daki tesislere gönderilerek geri dönüşümü sağlanıyor. Türkiye’de şarjsız atık piller ise özel olarak inşa edilmiş yer altı betonarme depolar veya tam izoleli yerüstü depolama sahalarında kontrollü bir biçimde depolanıyor. Kapasitesi dolan depolama sahaları daha sonra ise yeşil alana dönüştürülüyor" diye konuştu. TAP ve Konak Belediyesi işbirliğinde yürütülen kullanılmış atık pil toplama kampanyasında dereceye girenler 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER