Doğan'dan Mithatpaşa Tepkisi

İZMİR Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, yapımı süren Mithatpaşa Taşıt Altgeçidi ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı projesinin henüz bitmemesine tepki gösterdi.

Doğan'dan Mithatpaşa Tepkisi
 
AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım projesini sert bir dille eleştirdi. Bitiş tarihi 23 Kasım 2016’dan 18 Ağustos 2017’ye ertelenmesine karşın halen tamamlanmadığını belirttiği Mithatpaşa Taşıt Altgeçidi ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda kamu zararı oluştuğunu dile getirip, bunun gerekçelerini sordu. Aynı süre zarfında İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Osmangazi Köprüsü gibi projelerle kıtaların birbirine bağlandığını savunan Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni beceriksizlikle suçladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na seslenen Doğan, "13 Temmuz 2015’ten bu yana basit bir altgeçit inşaatını tamamlayamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi iş bilmezlikte çığır açmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi üç yılda aynı işi bitiremezken, Ankara Büyükşehir Belediyesi ise 45 günde altgeçit yaparak hizmete açmaktadır. Yılan hikâyesine dönen bu proje için kaç para daha harcanacaktır? Bu projede mi bir sabah ansızın bitecektir" dedi.
 
18 AĞUSTOS’TA BİTECEKTİ, NE OLDU?
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na "Aynı iş için üç kez ihaleye çıkılır mı" sorusunu yönelten AK Parti’li Doğan, "Temeli atıldığında taşıt altgeçidi ve meydanın birlikte yapılacağı ilan edilmesine karşın, evdeki hesap bir türlü çarşıya uymamıştır. Geçen süreç bizlere adeta Nasreddin Hoca fıkralarını hatırlatmıştır. Eylül 2015’te çıkılan ilk ihale kapsamında 36 milyon 475 TL harcandı ve projenin 23 Kasım 2016’da bitirileceği ilan edildi. Ancak, sağlanan yüzde 20’lik keşif artışıyla birlikte işin maliyeti yaklaşık 45 milyon liraya çıktı, buna karşın iş yine yarım kaldı ve şantiye kapısına kilit vuruldu. Öngörüsüzlük ve beceriksizlikte sınır tanımayan Büyükşehir Belediyesi, aynı iş için 43 milyon 696 bin lira daha harcama yaptı. Gelin görün ki, aynı iş için ikinci kez ihaleye çıkan belediye, şartname gereği 18 Ağustos’ta hizmete açılması gereken altgeçidi yine bitiremedi. Yaşananlar bununla da sınırlı kalmadı. Yılan hikayesine dönen proje, maliyeti ikiye katlanmasına karşın tamamlanamadığı gibi inşaatı da sular bastı, mega projenin hali komediye döndü. İzmir’in parasını sokağa atanlar 90 milyon lira harcayıp taşıt altgeçidi yapacağı yerde yapa yapa ’Kanal İzmir’i yaptı. Ne yazık ki bu mega proje de hüsranla sonuçlandı. Deyim yerindeyse, yan yattı, çamura battı" diye konuştu.
 
"AYNI İŞ İÇİN ÜÇ KEZ İHALEYE ÇIKILIR MI?"
 
Projenin geldiği noktayı Nasreddin Hoca fıkralarına benzeten Doğan, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Tüm bunlar yetmezmiş gibi, şimdi de ekim ayı sonunda açılacağı duyurulan altgeçit inşaatına ilaveten üçüncü bir ihale daha yapıldı. İlk ihale kapsamında yapılacağı ilan edilen ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimize adanan meydan projesi için yapılan bu üçüncü ihale de neyin nesidir? Sayın Kocaoğlu yoksa İzmirlilerin aklıyla dalga mı geçiyorsunuz? Bu kentin parası size çok mu geldi? Aynı iş için üç kez ihaleye çıkıp, üç katı para harcamak sizde gelenek halini mi aldı? Yoksa karşımızda yeni bir metro fiyaskosu mu var? Proje tamamlandıktan sonra tramvay inşaatı doğrultusunda meydan projesini de bozup dördüncü kez tadilat ve tamirat ihalesine mi çıkacaksınız? Bu kentin parası, kamu kaynakları neden böyle hoyratça harcanıyor? 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimize adanan bu projenin süratle tamamlanmasını bekliyoruz."
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2017, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER