Doğan'dan 'Fasonvay' İddiası!

Tramvay eleştirisine Sabuncubeli Tünelli yanıt!

Doğan'dan 'Fasonvay' İddiası!
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Konak tramvayı inşaatındaki gecikme tartışmaya neden oldu. AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan 3 yılda bitmesi gereken projenin 1,5 yılı geçmesine karşın yeni başladığını, metro gibi 11 yıl sürmemesini dilediğini belirterek "Fasovay proje mi olacak!" eleştirisine Meclis Başkan Vekili Sırrı Aydoğan "Ciddiye almasam da sizi dinliyorum. Temcit pilavı gibi metroda kaldınız! Her projede eksik olur. Manisa tünelinde müteahhitin kaçması nedeniyle inşaat durmuştu. Ne yapsın Ulaştırma Bakanlığı" yanıtı verdi.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılmadığı Meclis toplantısını Başkan Vekili Sırrı Aydoğan yönetti. Oturumun dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, inşaat çalışmaları başlayan Konak tramvayıyla ilgili sorduğu sorularla eleştiri yaptı. Şubat 2014’de ihalesi yapılan yer tesliminin Temmuz 2014’de gerçekleştiği tramvayın temelinin nihayet bu ay atıldığını belirten Doğan "Konak Tramvayı’nın Üçkuyular’daki temeli göstermelik mi atıldı? İzmirliler kandırılıyor mu? Tramvay hattının geçeceği güzergahta etüt ve deplase çalışmaları tamamlandı mı? Dünyanın hangi ülkesinde önce ihale sonra deplase çalışmalarının yapıldığı başka bir proje, başka bir örneği var mıdır?" sorusunu yöneltti.
 
Tramvay projesinin Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki otopark alanlarında sorun yaratacağını belirten Doğan, "Otoparkların kalkacağı yerlerde abone olan vatandaş araçlarını nereye koyacak? Bir revizyon yaparak hattı İnönü Caddesi’ne mi taşıyacaksınız? Ek maliyet artışı ne kadar? Tramvayı dayatmacı tutumla, bilimden uzak, meslek odalarıyla kavga dövüş anlayışıyla yapılmasında bir an önce vazgeçilmesini diliyoruz. Masa başında olan bu projede her gün başka sıkıntılarla karşı karşıya kalınıyor. Yoksa bu proje Fasonvay proje mi olacak? Bugüne kadar yaşananlar yüklenici firmadan kaynaklı veya ihale mevzuatı gereği midir? Yoksa belediyenin iş bilmezliği midir? Ankara’daki bürokrasi buna engel oluyorsa elimizden gelen katkıyı koymaya hazırız. Üç senede bitirilmesi gereken projenin bir buçuk senesi geride kaldı. Başkan Kocaoğlu kalan bir buçuk yılda bu projeyi bitirebilecek mi? Yoksa bir sabah ansızın mı bitirilecek? İnşallah İzmirlilere verilen diğer sözler gibi bu da diğerlerine benzemez. 11 yılda biten metro projesi gibi bir durumla inşallah karşılaş mayız?" dedi.
 
AYDOĞAN "CİDDİYE ALMASAM DA DİNLİYORUM!"
 
Meclis Başkan Vekili Sırrı Aydoğan AK Partili Doğan’a sert yanıt verdi. Aydoğan, "Sizi ciddiye almasam da dinliyorum. Temcit pilavı gibi hala metroda kaldınız. Bunlar olabilir. Biz işimizi yapmaya çalışıyoruz. İzmirlilere bir şeyler kazandırmaya çalışıyoruz. Eksiklikler olabilir. Manisa Tüneli güzel yatırımdı. Ne oldu? Müteahhit kaçtı! Ne yapsın şimdi Ulaştırma Bakanlığı. Bunlar doğru şeyler değil. Bu tramvay projesinin bir an önce bitmesini istiyorsunuz. Ama biraz para gönderin. Alın metroyu otogara uzatın "dedi.
 
Öte yandan AK Partili Çağlar Haspolat, ESHOT’un elektronik ücret toplaması sisteminde Aralık ayında yapacağı ihalenin şartnamesinin daha önceki ihalelerden farklı olduğunu, mevcut yüklenici şirkette olan yüksek teknoloji belgesine sahip olan firmaların da girmesine olanak sağlandığını belirterek "Adrese teslim iş yapılmaması ve ihalenin KARTEK firmasında kalmaması gerekir" dedi. Aydoğan ise Haspolat’a tüm ihalelerin Kamu İhale Yasası kapsamında yapıldığını söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 20:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER