Doğaltaş İhracatçıları Tasarıma Yoğunlaşacak

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, İran’ın doğaltaş sektörüne güçlü giriş yapması sonrasında Türk doğaltaş sektörünün tasarım ve işlenmiş ürüne yoğunlaşacağını söyledi.

Doğaltaş İhracatçıları Tasarıma Yoğunlaşacak
Türk doğaltaş sektörünün 1980 sonrasında İtalya’nın pazarına girdiğinde İtalyanların tasarım ve işlenmiş ürünlere yönelerek pazardaki pozisyonlarını değiştirdiğini belirten Mevlüt Kaya, “İtalya, Türk doğaltaş sektörü ile rekabet edemeyeceğini görünce tasarım ve uç ürünlere yöneldiler. Bizden fazla ihracat yaptılar. Bugün Türkiye İtalya olacak, İran ise Türkiye. Türk doğaltaş sektörü muhteşem renk seleksiyonu ve kalitesiyle çok daha katma değerli üretim yapabilecek potansiyelde. Bu amaçla Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi ile firmalarımızı bir araya getiriyoruz" diye konuştu.
 
Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin 2015 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan EMİB Başkanı Kaya, Büyük projelerde Türk doğaltaşının yer alması için yol haritası belirleme çalışmaları olduğunu anlattı. Kaya, bu amaçla sektörde faaliyet gösteren 9 sivil toplum kuruluşunun ortak çalışmalar yürüttüğünü, 8-9 Nisan 2016 tarihlerinde Afyonkarahisar’da yaptıkları Madencilik Çalıştayı’nın çok başarılı sonuçlar doğurduğunu ifade etti.
 
Madencilik sektörünün maliyet kalemleri arasında önemli yer tutan orman ruhsatlarında yüzde 25-30 arasında bir indirimin gerçekleşmek üzere olduğunu dile getiren Kaya, “Orman Genel Müdürümüz İsmail Üzmez bu indirimle ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiğini, sizlerle paylaşabileceğimi söyledi. Bunları ben yapmadım, biz yaptık, beni ötekileştiren bir anlayışla çalışmalarımızı yürüttük" dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER