'Doğal Afetlerde Üretici Desteklensin'

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde düzenlenen ’Tarımda Risk Yönetimi ve Tarım Sigortaları Paneli’nde konuştu. Sındır; “Tarım üstü açık bir fabrika gibidir. Risk ve belirsizlik çok yüksektir. Özellikle doğal afetlerin risk maliyeti üreticilerimizin sırtına yüklenmemelidir" dedi.

 'Doğal Afetlerde Üretici Desteklensin'
Konuşmasına tarımın üstü açık bir fabrika olduğunu söyleyerek başlayan Sındır, “Tarım, bütün doğa ve çevre koşullarına, ekonomik, sosyal ve hatta siyasal faktörler dahil olmak üzere birçok risk ve belirsizlik koşulları altındadır. Bugün tohumunu ektiğiniz ürünün hasat ettiğinizde ne olacağını size ne getireceğini peşinen ve net olarak bilmeniz kesinlikle olanak dışı. Bütün bir yıl boyunca ürünü elde etmek için ilacını, suyunu veriyorsunuz, çapasını yapıyorsunuz sonuçta bir dolu ya da bir sel felaketi ile karşılaşıyorsunuz ve bütün mahsulünüz yok olup gidiyor. Ya da yetkililer bir karar alıyor destekleme primi beklediğinizin altında oluyor, veya piyasa koşulları nedeniyle ürün fiyatları çok düşük kalıyor dolasıyla hasat maliyetleri zarar etmenize neden olabiliyor ve mahsulünüzü dalında bırakmak zorunda kalabiliyorsunuz" dedi.
 
Çiftçiliğin zor bir zanaat olduğunu, yoğun emek isteyen, çaba isteyen zor bir meslek olduğunu belirten Sındır, devletin TARSİM kapsamında olmayan üreticinin mağduriyetini görmezden gelemeyeceğini söyledi. Sındır, “İzmir’de ve çevresinde yakın zamanlarda dolu ve don afetleri yaşadık. Örneğin bu yıl içinde Kınık’ta bir dolu oldu, yüzlerce üreticimizin tarlada hasadı bekleyen mahsulleri yok oldu. Görüldü ki TARSİM kapsamındaki üreticilerin oranı yaklaşık yüzde 5. Kapsam dışındaki tüm üreticiler ise ne yazık ki kısmi bazı afet yardımları dışında devlet sigorta desteğinden yararlanamadı. Devlet o üreticilerimizi kendi haline mi bırakacak, ’Sen TARSİM’e girmedin beni ilgilendirmiyorsun mu?’ diyecek. Doğal afetten kaynaklanan zararı karşılamayacak mı? Unutulmamalıdır ki, sel, dolu, don vb doğal afetler çiftçimizin, üreticimizin önleyebileceği şeyler değildir" dedi.
 
foto
Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2015, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER