Diyalizsiz Nakil Avantajı

Nefroloji ve Böbrek Nakli Uzmanı Dr. Ebru Sevinç Ok, tüm dünyada, böbrek naklinin, son dönem böbrek hastalığının en ideal tedavisi olarak kabul edildiğini söyledi.

Diyalizsiz Nakil Avantajı
Her yıl Mart ayının ikinci Perşembe günü kutlanan Dünya Böbrek Günü, hiç diyalize girmeden İzmir Kent Hastanesi’nde böbrek nakli olan hastalarla doktorlarını buluşturdu. Diyalize mahkum olmadan yakınlarından nakledilen böbreklerle yeni bir hayata başlayan hastalar bu özel günlerini pasta kesip kutlarken, nakil öncesi ve sonrası süreçleri birbirlerine anlatıp deneyimlerini paylaştı. Kutlamaya hastanenin Böbrek Nakli Bölüm Başkanı Opr. Dr. Işık özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu, nefrolog Ebru Sevinç Ok, koordinatör hemşire Havva Kara ve diğer hemşireler katıldı. Kronik böbrek hastalığının, Türkiye’de ve dünyada giderek artan bir sağlık sorunu halini aldığını belirten Uzm. Dr. Ok, yakın zamanda Türkiye’de yapılan bir çalışmayla, her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde böbrek hastalığı bulunduğunun ortaya çıktığını söyledi. Bu hastalığın ilerlemiş evresine “son dönem böbrek hastalığı" denildiğini vurgulayan Uzm. Dr. Ok, “Bu hastalar ya böbrek nakli olarak ya da diyaliz ile yaşamlarını sürdürebilir. Ülkemizde de eski yılara oranla böbrek nakli olan hasta sayısı artsa da, halen yaklaşık 60 bin hasta diyalize girmek zorunda kalıyor" dedi.
 
"BÖBREK NAKLİ; EN İDEAL TEDAVİ YÖNTEMİ"
 
Bugün tüm dünyada, böbrek naklinin, son dönem böbrek hastalığının en ideal tedavisi olduğunun kabul edildiğini belirten Uzm. Dr. Ok, "Çünkü böbrek nakli diyalize kıyasla hem yaşam süresini uzatmakta, hem de daha kaliteli bir yaşam sağlamaktadır. Üstelik topluma, ülkeye ekonomik maliyeti de belirgin olarak daha düşüktür. Bu noktada böbrek naklinin başarısını belirleyen faktörlerden birisi de, diyalize hiç başlanmadan yapılan nakillerdir. Yapılan pek çok çalışma göstermiştir ki, bir süre diyaliz olup, sonradan nakil olanlara kıyasla, hiç diyaliz olmadan direkt böbrek nakli olan hastalarda vücudun organı reddetme ihtimali daha düşüktür, nakil edilen böbreğin sağlıklı çalıştığı süre daha uzundur. Ek olarak bu hastalar diyalize girmiş olan hastalara kıyasla kalp damar hastalıkları ve enfeksiyon hastalıklarına da daha nadiren yakalandıklarından, yaşam süreleri de daha uzundur. Hastaların bir kısmına, diyalizde geçen uzun bekleme süresince bozulan sağlıkları nedeniyle uygun verici bulunduğunda bile artık nakil yapılamamaktadır. Bu nedenlerden ötürü, tüm dünyada ’hiç diyaliz olmadan böbrek nakli olan’ hastaların oranı giderek artmaktadır. Böbrek yetmezliğinin son evresine gelmiş ve takip altında olan kişilerin diyalize başlamaları için genelikle birkaç aylık süreleri olur ve bu süreçte seçilen diyaliz tipine göre hazırlık yapılır. Biz işte bu sürece girmiş ve uygun böbrek vericisi olan hastaların nakil hazırlıklarını yaparak diyalize başlanmasına gerek kalmadan yeni bir böbrekle hayatlarına devam etmelerini hedefliyoruz. Burada hasta ve yakınlarına da önemli görevler düşüyor. Bu nedenle böbrek nakli ekibi olarak; bu hastalığa sahip kişiler ve yakınlarında farkındalığı artırmanın oldukça önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz" diye konuştu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2015, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER