Diyabetiklere, 'insülin Haritası' Önerildi

İZMİR’de Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehtap Çakır, insülin kullanan diyabetik hastaların, yaptıkları yanlışlar nedeniyle kan şekeri ayarlarını bozabildiğin söyledi. İnsülinin her defasında farklı bir yere yapılması gerektiğini belirten Prof.Dr. Çakır, hastaları rotasyon konusunda uyardı, "Hastaların hep aynı yere insülin yapmamaları için kendi insülin haritalarını çıkarmaları gerekir" dedi.

Diyabetiklere, 'insülin Haritası' Önerildi
 
Kent Hastanesi’nde görevli endokrinoloji profesörü Mehtap Çakır, diyabetik hastaların zaman zaman bozulan kan şekeri ayarı nedeniyle doktora başvurduğunu söyledi. Böyle durumlarda hastanın ilaç dozlarını değiştirmeden önce mutlaka sebep olabilecek muhtemel çok sayıda faktörün hasta ile konuşularak irdelenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Çakır,şu bilgileri verdi:
 
"Diyabete uygun beslenme tarzının terk edilmiş olması, ya da ilaçların düzensiz kullanılması gibi hastaya bağlı faktörlerin olmadığından emin olunduktan sonra diğer sebepler araştırılır. Diyabetik hastalarda bazen yeni eklenen bir sağlık problemi kan şekeri ayarını bozar. Bu nedenle ateş, kilo kaybı, karın ağrısı gibi yeni eklenen problem varsa hekime bilgi verilmelidir. Bu anlamda en çok göz ardı edilen sorunlardan birisi diyabetik hastalarda görülen diş ve dişeti hastalıklarıdır. Kan şekeri ayarı konusunda sorun yaşayan ama sebep bulunamayan hastaların mutlaka diş muayenesi yapılmalıdır. Bunun haricinde de diyabetik hastalarımıza düzenli aralıklarla diş hekimine gitmelerini öneriyoruz."
 
’HER SEFERİNDE FARKLI BÖLGEYE ENJEKSİYON YAPIN’
 
İnsülin kullanan diyabetik hastalarda farklı problemlerin kan şekeri ayarını bozabildiğini, çok sıklıkla insülinin yanlış kullanımından kaynaklandığını kaydeden Prof. Dr. Çakır şu uyarı ve önerilerde bulundu:
 
"Burada insülinin yanlış kullanımı farklı şekillerde olabilir. Örneğin hasta insülini yanlış bölgeye yapıyor olabilir. İkinci ihtimal doğru bölgeye (örneğin karın cildinden) yapmaktadır ama bölge değiştirmemektedir. Teorik olarak insülin enjeksiyon bölgesinin her enjeksiyonda farklı olması ve aynı bölgeye en erken bir ay sonra gelinmesi önerilmektedir. Fakat pek çok insülin kullanan hastaya sorduğumda insülini devamlı kendilerine en kolay gelen yerden yaptıklarını belirtmektedirler. Bu durum insülin enjeksiyonu yapılan bölgede lipoatrofi (yağ dokusu kaybı) ya da lipohipertrofi (yağ dokusu artışı) gelişimine sebep olabilir. Her iki durumda da insülin emilimi bozulacağından kan şekeri ayarı da bozulur. Bu durumu önlemek açısından insülin enjeksiyon yerlerinin devamlı değiştirilmesine ’rotasyon’ denir. Hastanın kendisi için bir rotasyon biçimi belirlemesi her defasında nereye insülin yapacağını hatırlamasını sağlar ve düzenli uygulamaya imkân verir. Hasta için bir insülin uygulama haritası diyebileceğimiz, enjeksiyon bölgelerini gösteren, işaretleyebilecekleri bir görsel işlerine çok yarayacaktır. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği’mizin ’İnsülin Uygulama Teknikleri’ broşüründen yararlanabilirler."
 
FOTOĞRAFLI
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER