'Disk Ailesinden Vekil Sayısı Çoğalmalı'

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TBMM’de DİSK’in eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve eski Genel Sekteri Musa Çam’ın milletvekili olarak işçi hakları ve demokrasi adına mücadele ettiklerini, 7 Haziran seçimlerinde sendika, DİSK kökenli milletvekillerinin çoğalmasını talep ettiklerini söyledi.

'Disk Ailesinden Vekil Sayısı Çoğalmalı'
DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İzmir Şubeleri yöneticileri CHP İl Başkanı Bedri Serter ve il yönetimini ziyaret etti. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Serter’in il başkanlığı seçilmesi dolasıyla kutlamaya ve Çiğli Belediyesi’nin Genel-iş Sendikası’nın belediye şirketi Kafesan’daki sendika yetkisini veto etmesi nedeniyle yaşanan sorunu konuşmak üzere geldiklerini açıkladı. CHP İl Başkanı Bedri Serter, İzmir’in sorunlarını çözmek, partiyi seçime en iyi şekilde götürebilmek için çalışmalar yapması gerektiğini, sendikaların da işçilerin haklarını korumakla mükellef olduklarını söyledi. Son dönemde sendikaların ve işçilerin yaşadığı sıkıntıları bildiğini belirten Serter, ziyartten dolayı çok memnun olduğunu, her zaman işbirliğine hazır olduğunu dile getirdi.
 
DİSK AİLESİNDEN VEKİL SAYISI ÇOĞALMALI
 
DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise DİSK adına İzmir CHP İl Başkanı ve ekibine 7 Haziran seçimlerinde başarılar dilediğini söyledi. İşçilerin ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal haklarını korumak için bu görev yaptıklarını ancak Türkiye ve dünyanın yaşadığı sorunlarla ilgili de zaman zaman müdahil olduklarını söyledi. DİSK’in Bolu’da yapacakları geniş katılımlı toplantı sonrasında seçimlere yönelik siyasi partilerle ilgili düşüncelerini kamuoyuna açıklayacaklarını belirten Beko, basın mensuplarının CHP İzmir milletvekili DİSK kökenli Musa Çam’dan memnun olup olmadıkları sorusuna "Meclis’teiki arkadaşımız Musa Çam ve Süleyman Çelebi var. Seçildiği günden bu yana emek adına demokrasi işçi hakları adına vermiş olduğu mücadele yerinde bir mücadeledir. DİSK ailesinden önümüzdeki dönemde vekillerin çoğalmasını talep ediyoruz. İşçilerin sorunları işçiler iktidara gelmedikten sonra çözülmez" dedi.
 
İÇ GÜVENLİK REFORM TASARISINA KARŞIYIZ
 
Beko, Meclis’te görüşülmeye başlanan İç Güvenlik Reform yasa tasarasına karşı olduklarını söyledi. Meclis’ten geçmesi durumunda önümüzdeki dönemde savcı talimatı, hakim kararı olmadan polislerin istedikleri gibi başta işçilerin direniş çadırları olmak üzere herkese potansiyle suçlu gibi bakacağını belirten Beko "Şüpheli duruma düşürüp istediği zaman istediği yerden alacaklar. Adı belli olmayan bir sıkıyönetim ilan edilecek. Türkiye önümüzdeki günlerde giderek polis devleti olacak. Biz DİSK olarak bu konuyla ilgili sessiz kalamayız"dedi. Serter, DİSK’in 48. kuruluş yıldönümü nedeniyle Beko’ya bir buket çiçek hediye etti.
 
Beko ve sendika yöneticileri basına kapalı devam eden ziyarette, Çiğli Belediyesi’nin Genel-İş Sendikası’nın belediye şirketi Kafesan’da toplu iş sözleşmesi yapma yetkisine itiraz etmesi nedeniyle yaşanan sorunu konuştu. Beko, Serter’den Çiğli Belediye Başkanı Hasan Aslan’la bu konunun çözümü için konuşmasını istediği, aksi durumda eylem kararı alacaklarını söylediği öğrenildi.
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER