Dış Politikaya MHP Bakışı

MHP İzmir 2. Bölge 1. Sıra milletvekili adayı Ahmet Kenan Tanrıkulu, dış politikaya yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Dış Politikaya MHP Bakışı
Son 12 yılda Türkiye'nin dış politikaya yönelik yaptığı hamlelerin bölgesel stratejik hatalarla dolu olduğunu dile getiren Tanrıkulu, “Kendini küresel güç olarak kendini dünyaya duyurmaya çalışan AKP hükümeti bölgesel gücünü dahi gösterememiş, adeta kukla gibi başkalarının maşaları olmakla yetinmiştir. Bugün dış politikadaki konumumuza baktığımızda bütün sınır komşularımız başta olmak üzere Avrupa ile sürekli kavga eden bir Cumhurbaşkanı ve dış politikada yapılan anlaşmalarla ülkeyi kaosa sürükleyen bir hükümet ile karşı karşıyayız. Dış politikada yapılan yanlışlar ülke ekonomisini de direk etkilemektedir. Kısacası, küresel güç olduğunu iddia eden AKP hükümeti bölgesel bir güç olmaktan bile mahrumdur. Bu noktada tek çözüm MHP iktidarıdır" dedi. Sağlam temelli dış politika Türkiye'nin, huzur ve istikrarın teminatı, uzun vadede ise uluslararası güvenliğe, barışa ve adalete katkıda bulunacak küresel güç konumuna gelmesinin MHP iktidarıyla gerçekleşeceğinin altını çizen Tanrıkulu şunları söyledi, 
 
“Beyannamemizde de belirttiğimiz gibi, onurlu, basiretli, şahsiyetli ve çok yönlü bir dış politika izlenecektir. MHP'nin uzun vadeli 'Küresel Güç Türkiye' hedefinin en önemli unsurlarından birisi, çok yönlü bir dış politika anlayışının egemen kılınması ve sürdürülebilmesidir. Türkiye'nin milli güvenliğini ve milli çıkarlarını korumak ve geliştirmek; çevremizde barış, istikrar ve güvenlik kuşağı oluşturmak; başta komşularımız olmak üzere bütün ülkelerle karşılıklı saygı ve yarara dayalı ilişkiler kurmak; mevcut sorunları Türkiye'nin hak ve çıkarları korunarak uluslar arası hukuk çerçevesinde adil ve kalıcı çözümlere kavuşturmak dış politikamızın temel hedefleri olacaktır."
 
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2015, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER