'Direnme Ve Hakaret' Davası Başladı

İzmir’de 367 tutuksuz sanığın yargılandığı ’Gizli bilgi ve belge bulundurma davası’nın ilk günü, mahkeme salonu girişindeki arama noktasında polislere ’Görevini yaptırmamak için direnme’ ve ’hakaret’ iddiasıyla hakkında 9 ay ile 5 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan avukat Bülent Karagöz’ün yargılanmasına başlandı.

'Direnme Ve Hakaret' Davası Başladı
 
Duruşma öncesinde İşçi Partisi (İP) İl Başkanı Avukat Tugay Şen, aynı zamanda İP Konak İlçe Başkanı olan Bülent Karagöz ile birlikte basın açıklaması yaptı. Şen, ’Gizli bilgi ve belge davası’nın ilk günü yaşananların Silivri’de Ergenekon ve Balyoz davalarında da yaşandığını, savunmanın temsilcilerine hukuksuzca üst aramalarıyla, polisin zor kullanmasıyla karşılaştıklarını söyledi. Karagöz hakkında şikayetçi olan polislerin, avukatların salona girişlerini engellediklerini ve görevlerini yapmalarına engel olduklarını savunan Şen, şikayetçi polisler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.
 
İzmir 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya şikayetçi polisler Remziye Erol, Osman Aral, Serdar Pehlivan ve 9 ay ile 5 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanan İşçi Partisi Konak İlçe Başkanı avukat Bülent Karagöz ve avukatları katıldı.
 
’POLİSİN KEYFİ UYGULAMALARIYLA KARŞILAŞTIK’
 
Karagöz savunmasında, 16 Nisan günü başlayan ’Gizli bilgi ve belge bulundurma davası’nın görüldüğü salona girmek istedikleri sırada kapıdaki polislerin barikat kurarak, savunma avukatlarının duruşma salonuna girmelerine engel olmaya çalıştıklarını söyledi. Barikatın kanunsuz olduğunu belirterek kaldırılmasını isteyen avukatlara polisin sert müdahalesinin olduğunu anlatan Karagöz, "Polisin mahkeme kararına aykırı, hukuksuz, keyfi uygulamasıyla karşılaştık. Polisin görevi mi ki yargının üç unsurundan biri olan savunmaya görevini yaptırmamaya çalışmak?" dedi.
 
Karagöz, kendisine yöneltilen ’görevi yaptırmamak için direnme’ ve ’hakaret’ iddialarının asılsız olduğunu, asıl görevi yaptırmayanların duruşma salonundaki polisler olduğunu söyledi.
 
ÜST ARAMASI İÇİN TALİMAT ALDIK
 
Şikayetçi polisler ise o gün mahkeme salonunun girişinde görevli olduklarını, salona girişlerin üst araması ve kimlik kontrolüyle gerçekleştirilmesi yönünde talimat aldıklarını, ancak bazı avukatların karşı gelerek içeri girmeye çalıştıklarını ve sanığın kendilerine hakaret ederek görevlerini yapmalarına engel olmaya çalıştığını söyledi. Mahkeme heyeti dosyadaki eksiklerin giderilmesi, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.
 
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2014, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER