Devrim Erbil Mahall Bomonti İzmir'de

Çağdaş Türk sanatının önemli isimlerinden Devrim Erbil’in 22 eserden oluşan ’Gökyüzünden İstanbul’ sergisi, Mahall Bomonti Sanat’ta İzmirli sanatseverlerle buluştu.

Devrim Erbil Mahall Bomonti İzmir'de
Türkerler Holding tarafından geliştirilen Mahall Bomonti İzmir projesi Tanıtım Ofisi’ndeki özel galeride düzenlenen açılış kokteyline çok sayıda sanatçı ve sanatsever yoğun ilgi gösterdi. Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin’in ev sahipliği yaptığı gecede, usta sanatçı Erbil sanatseverlerle tek tek ilgilendi.
 
5 yaşındayken yaptığı renkli desenler bulunduğunu, bu desenlerde renkli çizgiler kullandığını belirten Devrim Erbil, "Çizgiyi hissetmek, koymak 20’nci yüzyılın önemli unsurlarından biridir. Rönesans’ta sanatçılar sadece eskizlerinde çizgiyi kullanıyorlardı. İki boyutlu resmin yaşadığı dönemlerde, yani minyatür, Mısır resmi, Aztek sanatı ya da uzak doğu sanatlarında vardı çizgi. Ama Batı resminin içerisinde batı kültürünün içinde çizgi ta 20’nci yüzyıla kadar yok. Ben önce farklı kültürlerin değerleri üzerinde durdum. Onlarda çizginin bir anlatım aracı olarak etkinliğini gördüm. Çizginin insan aklının bir soyutlaması olarak görmek ve bu soyutlamanın da yaratıcı bir unsur olduğunu görmek gerekir. Doğrusu ben baştan bilinçli olarak kullanmadım çizgiyi. 20’nci yüzyıl bunu kullandı. Paul Klee kullandı, Picasso kullandı, birçok sanatçı kullandı. O zaman ben, çizginin vatanından, doğasından gelen bir kültürün insanı olarak bunu kullanmak benim daha çok hakkım dedim. Ben bunu sezgisel bir biçimde yakaladım ve doğru bir şey yakaladığımın farkındayım" dedi.
 
Devrim Erbil’in eserleri, 9 Haziran’a kadar Mahall Bomonti İzmir Tanıtım Ofisi içindeki özel galeride görülebilecek.
 
01-02)Devrim Erbil
 
03)Gökhan Deliorman, Selahattin Sert
 
04)Durdu Bulduklu
 
05)Nilüfer, Ayfer Erbil
 
06)Onur Nazlı, Belgin Ekinbağ
 
07)Atilla Sezgin, Lütfü Demir
 
08)Ayşe- İsmail Özdemir, Mehmet Şahin
 
09)Muzaffer Sağban
 
10)Funda Özyurt Argun, Burcu Uzel
 
11)Mustafa- Sühendan Demirkan
 
12)İsmail- Deniz Duman
 
13)Gülten Dost, Öyküm Saydere
 
14)Bekir Sami Çimen
 
15) Hava Kablan Günay
 
16)Eserlerde
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2017, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER